Küllüoba Yerleşmesi İlk Tunç Çağı I mezarlığının ve yapılarının arkeobotanik değerlendirmesi
Archaeobotanical evaluation of the Early Bronze Age I cemetery and buildings of Kulluoba Settlement
  1. Tez No: 814587
  2. Yazar: ABDURRAHİM CAVİT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TÜRKTEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, Batı Anadolu'nun İlk Tunç Çağı tabakalarını en iyi şekilde veren yerleşmelerden biri olan Küllüoba Höyüğü'nün, İlk Tunç Çağı I Dönemi'ne tarihlenen yerleşim dışı mezarlığından ve karşılaştırma yapılabilmesi için yerleşim içinden (AG-22/Aİ-14 Plankareleri) alınan arkeobotanik örneklerin incelenmesini içermektedir. Tez çalışması ekonomik olarak kullanılan bitki yelpazesini ortaya çıkarmak, mezarlıktaki verilerin arkeobotanik bakımdan dönemsel bağlamda değerlendirilebilecek ritüel faaliyetlerini ortaya çıkarmak ve mezarlık ile yerleşme içerisindeki bitki kullanım benzerliliğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ekonomik bitkilerde ağırlık tahıllardadır (Poaceae). Altı-sıralı arpa (Hordeum vulgare), kabuklu buğday çerçevesinde değerlendirilen siyez buğdayı (Triticum monococcum) ve gernik buğdayı (Triticum dicoccon), kabuksuz buğday olarak ekmeklik/makarnalık buğday (T. aestivum/durum) tahıl ailesi içerisindeki bitki kalıntılarını temsil etmektedir. Baklagil ailesinde ise mercimek (Lens culinaris), bezelye (Pisum sativum) ve karaburçak (Vicia ervilia) en yoğun ele geçen baklagil türleridir.
Özet (Çeviri)
This study is based on the extramural cemetery of Küllüoba Mound, which is one of the settlements that best yields the EBA layers of Western Anatolia, dated to the EBA I Period, and inside the settlement (AG-22/AI-14 Plansquares) for comparison. It includes the examination of archaeobotanical samples taken. The thesis study aims to reveal the range of plants used economically, to reveal the ritual activities that can be evaluated in the archaeobotanical context of the data in the cemetery, and to reveal the similarity of plant use in the cemetery and the settlement. Most of the economic plants consist of grains (Poaceae). Six-row barley (Hordeum vulgare), einkorn wheat (Triticum monococcum), and emmer wheat (Triticum dicoccon), which are evaluated within the framework of hulled wheat, represent plant residues in the bread wheat (T. aestivum/durum) cereal family. In the legume family, lentils (Lens culinaris), peas (Pisum sativum), and black peas (Vicia ervilia) are the most common legume species.