Evaluation of the relationship between eating attitudes and sustainable nutrition in female clients applying to a private diet clinic
Özel bir diyet kliniğine başvuran kadın hastalarda yeme tutumları ile sürdürülebilir beslenme arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
- Tez No: 814591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sürdürülebilir beslenme ile ilgili farkındalığın artması, bu konu hakkında politikalar geliştirilmesi ve literatüre katkı sağlamak için bu araştırmada "kadın bireylerin yeme tutum davranışları ve sürdürülebilir beslenme modeli olan Akdeniz diyetine uyumun değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Araştırmaya katılan bireylere sosyo-demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri ve beslenme alışkanlıkları ile ilgili soruların bulunduğu online anket formu uygulanmıştır. Bireylerin sürdürülebilir beslenme bilgi düzeyini ölçmek için test, Akdeniz diyeti uyumunu ölçmek için 14 sorudan oluşan Akdeniz Diyeti Uyum ölçeği (MEDAS) ve bireylerin yeme davranışlarını saptayabilmek adına Yeme Tutum Testi-26 uygulanmıştır. Bu çalışma kadın bireylerin %1,8'i zayıf, %27,9'u normal, %38,1'i fazla kilolu, %14,6'sı 1.derece obez, %4,3'ü 2.derece obez, %3,2'si ise 3.derece obezdir. Yeme bozukluğu riskinin taranması için Yeme tutum testi-26 (YTT-26) kullanılmıştır. Bu çalışmada da bireylerin yeme yeme tutumunun ve BKİ ile bulimiya ve yeme meşguliyeti değişkenleri arasında düşük düzey pozitif korelasyon, BKİ ile yemeyi kontrol değişkenleri arasında düşük düzey negatif korelasyonlar saptanmıştır. Akdeniz diyetine uyum ölçeği, bulimiya ve yeme meşguliyeti, yemeyi kontrol alt boyutundan aldıkları puanlar sürdürülebilir beslenme eğitimi alıp, almama durumu gruplarına göre değerlendirildiğinde gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>.05).
Özet (Çeviri)
In order to increase awareness about sustainable nutrition, to develop policies on this issue and to contribute to the literature, this study aimed to evaluate the "eating attitude behaviors of female individuals and the adaptation to the Mediterranean diet, which is a sustainable nutrition model. An online questionnaire, which includes questions about socio-demographic characteristics, anthropometric measurements and nutritional habits, was applied to the individuals participating in the research. The test was applied to measure the sustainable nutrition knowledge level of individuals, the Mediterranean Diet Adaptation Scale (MEDAS) consisting of 14 questions to measure Mediterranean diet compliance, and the Eating Attitude Test-26 to determine the eating behaviors of individuals. In this study, 1.8% of female individuals were underweight, 27.9% were normal, 38.1% were overweight, 14.6% were grade 1 obese, 4.3% were grade 2 obese and 3.2% were grade 3 obese. The Eating Attitude Test-26 (EAT-26) was used to screen for the risk of eating disorders. In this study, low-level positive correlations were found between individuals' eating attitudes and BMI and bulimia and eating preoccupation variables, and low-level negative correlations between BMI and control variables. When the scores they got from the Mediterranean diet adaptation scale, bulimia and preoccupation with eating, and the sub-dimension of controlling eating were evaluated according to the groups whether they received sustainable nutrition education or not, no significant difference was found between the groups (p>.05).