Yenidoğanlarda sternum pansumanı sırasında beyaz gürültü ve kalp sesi dinletmenin ağrı üzerine etkisi
The effect of listening to white noise and HEART sound on pain during sternum dressing in newborn
- Tez No: 814592
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırma, konjenital kalp ameliyatı olan yenidoğanlarda sternum pansumanı işlemi sırasında farmakolojik olmayan iki yöntem olan beyaz gürültü ve kalp sesi dinletmenin yenidoğanların hissettiği ağrıya etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Örneklemini ise örneklem seçim kriterlerine uyan 48 yenidoğan (beyaz gürültü:16 kalp sesi:16 ve kontrol:16) oluşturdu. Veri toplamada Yenidoğanın Tanıtıcı Özellikler Formu, Yenidoğan Girişim İzlem Formu, NIPS ölçeği kullanıldı. Tüm deney gruplarına sternum pansumanından 10 dk önce beyaz gürültü ve kalp sesi dinletilmeye başlandı. İşlem öncesi, sternum pansumanından 1 dk önce, işlem sırası ve işlemden 15 dk sonrası yenidoğanların fizyolojik parametreleri kaydedildi ve video kaydı alınarak iki gözlemci tarafından NIPS puanları verildi.
Özet (Çeviri)
The research was conducted experimentally as a randomized controlled trial to determine the effect of non-pharmacological methods, white noise and heartbeat sound, on the pain experienced by newborns during sternum dressing in infants who underwent congenital heart surgery. The sample consisted of 48 newborns (white noise: 16, heartbeat sound: 16, and control: 16) who met the sample selection criteria. Data collection included the Newborn Identification Characteristics Form, Newborn Intervention Monitoring Form, and the NIPS scale. White noise and heartbeat sound were played to all experimental groups 10 minutes before sternum dressing. Physiological parameters of the newborns were recorded before the procedure, 1 minute before sternum dressing, during the procedure, and 15 minutes after the procedure. Video recordings were made, and NIPS scores were assigned by two observers.