Ekonometrik yazılımların karşılaştırılması
Comparison of the econometric software
- Tez No: 81461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. ÜMİT FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler sonucu, ekonometrik çalışmalarda bilgisayar kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada, çeşitli ekonometrik yazılımlar incelenmiş ve karşılaştınlmıştır. Yazılımların temel işlevi; verinin incelemesini yapmak, model kurmak, parametre tahminlerini gerçekleştirmek, hipotez testleri uygulayarak modelin geçerliliğini sınamak ve öngörü yapmaktır. Ekonometrik yazılımlar, paket programlar ve programlama dilleri olarak başlıca iki gruba ayrılmaktadır. Çalışmamızda incelenen paket programlar, Microfit, Aremos, Bats, Stamp, PcGive, Limdep, Eviews, Snp, Gams ve Rats'dır. Bu paketler; veri işlemleri, tanımlayıcı istatistik, modelleme, parametre tahmini, ekonometrik yöntemler, dokümantasyon, grafik özellikler gibi önemli başlıklar altında incelenmiştir. Ekonometrik programlama dilleri, ekonometrik araştırmalarda gerekli olabilecek veri giriş çıkışı, matematik, istatistik ve grafik işlemleri için bir ortam sağlamaktadır. Araştırmamızda, Gauss, S-Plus ve Ox dilleri incelenmiş ve karşılaştınlmıştır. Bu dillerin sahip olduğu programlama araçları, dil elemanları, komut ve fonksiyon kütüphanesi, grafik özellikler tanıtılmış, ekonometrik bir çalışmanın nasıl gerçekleştirileceği incelenmiştir. \ vra
Özet (Çeviri)
SUMMARY Computer usage in econometric studies has become widespread as a result of the improvements in the computer technology. In this study, various econometric softwares have been examined and compared. The main functions of the software are data analysis and reduction, modelling, estimation of the parameters of the chosen model, testing the validity of the model by applying hypothesis tests and forecasting. Econometric software can be classified into two groups as packages and programming languages. In this study, Microfit, Aremos, Bats, Stamp, PcGive, Limdep, Eviews, Snp, Gams and Rats packages are covered. These packages have been discussed under some important headings such as data manipulations, descriptive statistics, modelling, parameter estimation, econometric methods, documentation and graphical properties. Econometric programming languages provide an environment for data input and output, mathematical, statistical and graphical operations necessary for econometric researches. In this research, Gauss, S-Plus and Ox languages have been examined and compared. The programming tools, language elements, command and function library, graphical properties of these languages have been presented and it has been investigated how an econometric study can be performed. IX