Gayrimenkul piyasası ve finansmanında COVID-19 pandemisinin etkilerini araştıran çalışmaların incelenmesi
Gayri̇menkul pi̇yasasi ve fi̇nansmaninda COVID-19 pandemi̇si̇ni̇n etki̇leri̇ni̇ araştiran çalişmalarin i̇ncelenmesi̇
- Tez No: 1000963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESENGÜL SALİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, COVID-19 pandemisinin gayrimenkul piyasası ve finansmanı üzerindeki etkilerini konu alan akademik literatürü, bibliyometrik analiz ve sistematik inceleme yöntemleriyle kapsamlı bir şekilde haritalandırmayı ve sentezlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Scopus veri tabanından, belirlenen arama stratejisi ve seçim kriterleri doğrultusunda elde edilen, 2020-2025 dönemine ait 97 hakemli makaleden oluşan bir veri seti üzerinden gerçekleştirilmiştir. Bibliyometrik analizde VOSviewer ve Bibliometrix yazılımları kullanılarak literatürün nicel ve yapısal özellikleri incelenmiş; sistematik incelemede ise içerik analizi yöntemiyle çalışmalar tematik, metodolojik ve coğrafi eksenlerde sınıflandırılmıştır. Pandemi, gayrimenkul literatüründe hızlı (%14,87 yıllık büyüme) ve sürekli bir akademik üretim dalgası başlatmıştır. Literatür, Konut Piyasası Dinamikleri (en kalabalık grup), Ticari Gayrimenkulde Yapısal Dönüşüm, Mortgage Piyasası ve Finansal İstikrar ile Makroekonomi Politikaları ve Yatırım Davranışı olmak üzere dört ana tematik kümede yoğunlaşmaktadır. Metodolojik olarak kantitatif ekonometrik analizler (VAR, ARDL, nedensellik testleri) hakimdir; ancak belirsizlik ortamını modellemek için ileri tekniklerin kullanımı dikkat çekmektedir. Coğrafi odak hem gelişmiş (ABD, Çin) hem de gelişmekte olan (Türkiye, Vietnam) ekonomilere yayılmış olup, pandeminin farklı bağlamlardaki etkilerine ışık tutmaktadır. Alan, doküman başına ortalama 5.03 yazaryüksek düzeyde işbirlikçi bir yapı sergilemektedir. Çalışma pandeminin gayrimenkul literatürü üzerinde hem nicel hem de nitel anlamda dönüştürücü bir etki yarattığını ortaya koymuştur. Bulgular, politika yapıcılara esnek planlama, hedefli destek mekanizmaları ve proaktif risk yönetimi gibi alanlarda öneriler sunmakta; gelecek araştırmalar için ise uzun vadeli etkilerin izlenmesi, karşılaştırmalı analizler ve disiplinlerarası karma yöntemlerin kullanımı gibi yönelimler önermektedir. Bu çalışma, mevcut bilgi birikiminin sistematik bir sentezini sunarak alandaki gelecek akademik ve politik tartışmalara zemin hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively map and synthesize the academic literature on the effects of the COVID-19 pandemic on the real estate market and financing, using bibliometric analysis and systematic review methods. The research was conducted using a dataset of 97 peer-reviewed articles from the Scopus database, obtained according to a defined search strategy and selection criteria, covering the period 2020-2025. In the bibliometric analysis, the quantitative and structural characteristics of the literature were examined using VOSviewer and Bibliometrix software; in the systematic review, the studies were classified along thematic, methodological, and geographical axes using content analysis. The pandemic initiated a rapid (14.87% annual growth) and continuous wave of academic production in the real estate literature. The literature is concentrated in four main thematic clusters: Housing Market Dynamics (the largest group), Structural Transformation in Commercial Real Estate, Mortgage Market and Financial Stability, and Macroeconomic Policies and Investment Behavior. Methodologically, quantitative econometric analyses (VAR, ARDL, causality tests) predominate; however, the use of advanced techniques to model the uncertain environment is noteworthy. The geographical focus extends to both developed (USA, China) and developing (Turkey, Vietnam) economies, shedding light on the effects of the pandemic in different contexts. The field exhibits a highly collaborative structure with an average of 5.03 authors per document. The study reveals that the pandemic has had a transformative impact on the real estate literature, both quantitatively and qualitatively. The findings offer recommendations to policymakers in areas such as flexible planning, targeted support mechanisms, and proactive risk management; and suggest orientations for future research such as monitoring long-term impacts, comparative analyses, and the use of interdisciplinary mixed methods. This study provides a systematic synthesis of existing knowledge, laying the groundwork for future academic and policy discussions in the field.