Processing and interpretation of garden-path sentences in L2 speakers of English
İkinci dil İngilizce konuşucularında geçici olarak sözdizimsel belirsizlik içeren tümcelerin işlemlenmesi ve yorumlanması
- Tez No: 814611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SARISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Mevcut çalışma, anadil (D1) ve ikinci (D2) dil İngilizce konuşucusu bireylerin geçici sözdizimsel muğlaklık barındıran tümceleri işlemleme ve anlamlandırma konusunda birbirlerinden farklılık gösterip göstermediklerini incelemektedir. Buna yönelik uygulanan bir kendi hızında okuma deneyinde, tümcelerin belirsizlik içerip içermediği ve sonrasında sorulan anlam sorularının tümcenin hangi kısmını hedeflediği (yan ve ana tümcecik) manipüle edilmiştir. Okuma sürelerinin analizi her iki grubun da belirsizliğin giderildiği bölgede işlemleme güçlüğü yaşadığını, ancak bu güçlüğün D2 grubunda daha zayıf ve değişken olduğunu göstermiştir. Çevrimdışı anlam sorularına verilen yanıtların doğruluğuna ilişkin yapılan analizler kapsamında, muğlak koşulda yöneltilen yan tümcecik sorularındaki düşük doğruluk oranları literatürde iyi bilinen yanlış yorumlama olgusunun her iki grupta da replike edildiğini göstermekle birlikte ana tümcecik sorularında da muğlaklığın anlamlı bir etkisi gözlemlenmiştir. D2 grubu, deneysel tümceleri muğlaklık ve soru tipinden bağımsız olarak D1 grubuna göre daha sık yanlış yorumlamıştır. Son olarak, İngilizce (öz) yeterliğindeki bireysel farklılıklar, D2 grubu içinde muğlaklığın giderildiği bölgede yaşanan çevrimiçi işlemleme güçlüğünü ya da anlam sorularına verilen yanıtların doğruluğunu etkilememiştir. Elde edilen sonuçlar, D2 işlemleme teorileri çerçevesinde tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The current thesis aims to examine whether L1 and L2 speakers of English differ from each other in terms of parsing and comprehension of temporarily ambiguous or garden-path sentences. In a self-paced experiment, the ambiguity of the sentences and the type of comprehension questions (i.e. main vs. subordinate clause) were manipulated. The analysis of reading times revealed that both groups experienced garden-path effects at or following the disambiguation, with these effects being smaller and more volatile for the L2 group. With respect to the analysis of off-line comprehension accuracy, the well-known phenomenon of lingering misinterpretations was broadly replicated in both groups, as evidenced by the low accuracy rates to the subordinate clause questions following the ambiguous condition; however, significant ambiguity effects were also found in main clause questions. The L2 group was generally more likely to misinterpret the experimental sentences than the L1 group irrespective of ambiguity and question type. Finally, individual differences in (self-rated) English proficiency did not modulate either the online garden-path effects or comprehension accuracy among the L2 speakers. The observed pattern of results is discussed with respect to the accounts of L2 processing.