Parsing puzzles: Ambiguity resolution in child and adult second language learners of English
Karmaşayı ayrıştırma: İkinci dil olarak İngilizce öğrenen çocuk ve yetişkinlerde belirsizliğin çözümü
  1. Tez No: 887547
  2. Yazar: EBRU KIZILTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VASFİYE GEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, İngilizceyi ikinci dil olarak (D2) öğrenen Türk çocukların ve yetişkinlerin İngilizcedeki belirli cümlelerde oluşan geçici sözdizimsel muğlaklığın nasıl çözümlendiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Diğer bir deyişle, bu tezin ana amacı, D2 öğrenicilerinin geçici olarak sözdizimsel muğlaklık bulunan cümleleri (örneğin, While the man walked the poodle barked loudly) ve virgül kullanılarak muğlaklığı giderilmiş cümleleri (örneğin, While the man walked, the poodle barked loudly) okurken yaşayabilecekleri işlemleme güçlüğünün rolünü anlamaktır. Bu tezin ikinci amacı, katılımcıların sözdizimsel muğlaklık içeren cümleleri çözümlerken ilk yorumlarını gözden geçirip geçirmediklerini anlamaktır. Bu amaca ulaşmak için 59 Türk yetişkine ve 47 Türk çocuğa kendi hızında İngilizce okuma deneyi uygulanmıştır. Katılımcıların okuma tepki süreleri (RT'ler) (i) virgül sonrası bölge (örneğin, the poodle), (ii) muğlaklığın çözümlendiği bölge (örneğin, barked) ve (iii) muğlaklık sonrası bölge (örneğin, loudly) olmak üzere üç kritik bölgede ölçülmüştür. Ayrıca yan cümleye odaklanan (örneğin, Did the man walk the poodle?) anlama sorularının doğruluk oranları rapor edilmiştir. Ele alınan spesifik araştırma soruları (i) tüm cümle RT'lerinin koşullar genelinde çocuklar ve yetişkinler arasında farklılık gösterip göstermediği, (ii) üç kritik bölgeye atanan RT'lerin koşullar genelinde çocuklar ve yetişkinler arasında farklılık gösterip göstermediği ve (iii) anlama sorularına verilen doğru cevap oranlarının cümle türlerine göre çocuklar ve yetişkinler arasında farklılık gösterip göstermediği olarak belirlenmiştir. Grup içi farklılıkları incelemek için deneysel bir tasarım kullanılmıştır. Grup ve cümle türü bağımsız değişken, okuma RT'leri ve anlama sorularına verilen yanıtların ise bağımlı değişken olduğu istatistiksel bir model geliştirilmiştir. Sonuçlar, her iki grubun hem muğlaklığın çözümlendiği bölgede hem de muğlaklık sonrası bölgede işlemleme güçlüğü yaşadığını göstermiştir. Anlama sorularına verilen cevaplar söz konusu olduğunda bulgular, deney koşulunda her iki grubun da yüksek oranda doğruluk elde ederek başlangıçtaki yanlış yorumlamalarını başarılı bir şekilde gözden geçirdiklerini göstermiştir. Bu sonuç, D2 öğrenicilerinin daha derin bir analizi etkinleştirmek yerine dilsel açıdan en basit analizi seçmesini öneren, yaygın olarak bilinen bir olgu olan yeterince iyi işlemleme (Ferreira ve diğerleri, 2002) öngörülerini desteklememektedir. Tezin son bölümünde, yabancı dil sınıflarına yönelik çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the ambiguity resolution of Turkish children and adults learning English as a second language. To be more precise, the main goal in this thesis is to figure out the role of garden-path effect while the parsers read temporarily ambiguous sentences (e.g., While the man walked the poodle barked loudly) and their control counterparts disambiguated with a comma (e.g., While the man walked, the poodle barked loudly). The second goal in this thesis is to understand whether the participants revise their initial interpretations while comprehending sentences with temporal ambiguity. To achieve this aim, a self-paced reading task was employed with 59 Turkish adults and 47 Turkish children. Their reaction times (RTs) were measured in three critical regions (i) post-comma region (i.e., the poodle), (ii) disambiguating region (i.e., barked), and (iii) post-disambiguating region (i.e., loudly). Additionally, the accuracy rates of comprehension questions that focused on the subordinate clause (e.g., Did the man walked the poodle?) were reported. The specific research questions addressed were (i) whether overall sentence RTs differed between the children and adults across conditions, (ii) whether RTs assigned to three critical regions differed between the children and adults across conditions, and (iii) whether comprehension accuracy rates differed between the children and adults across conditions. An experimental design was employed to investigate within group differences. A statistical model was developed by taking group and condition as the independent variables and reading RTs and responses to the comprehension questions as the dependent variables. The results indicated that both groups showed garden-path effects both at disambiguating and post-disambiguating regions. Concerning comprehension accuracy, the findings indicated that both groups successfully revised their initial misinterpretations by having high rates of accuracy to the sentences in the experimental condition. This was contrary to the predictions of good enough processing (Ferreira et al., 2002), a widely known phenomenon, that proposes that parsers choose linguistically simplest analysis rather than activating a deeper analysis. This thesis concludes with implications for second language classrooms.