Yönetim kurullarının yapısı ile kurumsal yönetim arasındaki ilişki-Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim Endeksine (XKURY) tabi şirketlerde bir uygulama
The relationship between the structure of boards of directors and corporate governance- an application in companies subject to Borsa Istanbul Corporate Governance Index (XKURY)
  1. Tez No: 814610
  2. Yazar: AHMET BORA ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada öncelikle kurumsal yönetim kavramı, kurumsal yönetimin tarihsel gelişimi, kurumsal yönetim teorileri, kurumsal yönetim sistemleri, kurumsal yönetim ilkeleri ele alınmış ardından Yönetim Kurulu modelleri, Yönetim Kurulunun görevleri, Yönetim Kurulu üyeliği, Yönetim Kurulu üye sayısı ve nitelikleri, Yönetim Kurulu üyelerinin seçimi ve Yönetim Kurulu bünyesinde oluşturulan komiteler ele alınmıştır. Sonrasında kurumsal yönetim uyum derecelendirmesine ilişkin bilgiler verilmiştir. Çalışmanın devamında Yönetim Kurulu yapısı ve kurumsal yönetim arasındaki ilişkiye yönelik yapılan çalışmalar ile Yönetim Kurulu yapısına ilişkin literatür derlenmiş, son olarak Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim Endeksi (XKRY)'ne dahil olan ve 2013-2020 yılları arasında kesintisiz verisine ulaşılabilen 31 şirket özelinde Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu alt bileşenleri ile Yönetim Kurulu yapısı arasındaki ilişki Panel Veri Analizi kullanılarak incelenmiştir. Analizin sonucunda; - Yönetim Kurulu kadın üye oranının Pay Sahipleri Notu üzerinde pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu, - Genel Müdür/CEO'nun Yönetim Kurulu üyesi olma durumunun Pay Sahipleri Notu üzerinde negatif yönlü etkiye sahip olduğu, - Yönetim Kurulu yabancı üye oranı ve denetim komitesi üye oranının Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık Notu üzerinde negatif yönlü bir etkiye sahip olduğu, - Riskin erken saptanması komitesi üye oranı ve Yönetim Kurulu bağımsız üye oranının Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık Notu üzerinde pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu, - Yönetim Kurulu Üye Sayısı, Genel Müdür/CEO'nun Yönetim Kurulu Üyesi Olma Durumunun, Denetim Komitesi Üye Oranının ve Kurumsal Yönetim Komitesi Üye Oranının Menfaat Sahipleri Notu üzerinde negatif yönlü bir etkiye sahip olduğu, - Genel Müdür/CEO'nun Yönetim Kurulu Başkanı Olma Durumunun ise Menfaat Sahipleri Notu üzerinde pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, firstly the concept of corporate governance, the historical development of corporate governance, corporate governance theories, corporate management systems, corporate governance principles were discussed, then the models of the board of directors, the duties of the board of directors, the membership of the board of directors, the number and qualifications of the members of the board of directors, the selection of the members of the board of directors, committees formed within the body of the board of directors were discussed. Afterwards, information on corporate governance compliance rating is given. In the continuation of the study, studies on the relationship between the structure of the board of directors and corporate governance and the literature on the structure of the board of directors were compiled. Finally, the relationship between the sub-components of the Corporate Governance Rating and the structure of the board of directors was examined using Panel Data Analysis for 31 companies that were included in the Borsa Istanbul Corporate Governance Index (XKRY) and whose data could be accessed uninterruptedly between 2013 and 2020. As a result of the analysis it has been determined that: - The ratio of female members of the board of directors has a positive effect on the Shareholders Rating, - Being a member of the board of directors of the General Manager/CEO has a negative effect on the Shareholders Rating, - The ratio of foreign members of the board of directors and the ratio of audit committee members have a negative effect on the Public Disclosure and Transparency Rating, - The ratio of independent members of the board of directors and Early detection of risk / risk management committee member ratio have a positive effect on the Public Disclosure and Transparency Rating, - Number of Board Members, General Manager/CEO Membership in the Board of Directors, Audit Committee Member Ratio and Corporate Governance Committee Member Ratio have a negative effect on the Stakeholders Rating, - Being the Chairman of the Board of Directors of the General Manager/CEO has a positive effect on the Stakeholders Rating.