Developing prospective teachers' professional noticing ofstudents' proportional reasoning through video case enhanced learning environment
Video vakalarıyla zenginleştirilmiş öğrenme ortamı ile öğretmen adaylarının öğrencilerin orantısal akıl yürütmelerini fark etme becerilerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 814624
  2. Yazar: ÖZNUR SOYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MINE IŞIKSAL BOSTAN, PROF. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 343
Özet
Bu çalışmanın amacı, video vakalarıyla zenginleştirilmiş bir öğrenme ortamında tasarlanmış bir sınıf öğretimi deneyine katılan öğretmen adaylarının, orantısal muhakeme bağlamında öğrencilerin matematiksel düşünmelerine ilişkin profesyonel fark etme becerilerindeki gelişimlerini incelemektir. Veriler, 2018-2019 bahar dönemi boyunca seçmeli bir ders kapsamında altı öğretmen adayından toplanmıştır. Veri toplama sürecinde klinik ön ve son görüşmeler, yansıtıcı düşünce raporları, ders planları ve revize edilmiş ders planları, öğretimsel deney oturumları, grup tartışmaları ve araştırmacı alan notları gibi çoklu veri kaynaklarından faydalanılmıştır. Öğretimsel deney oturumları Carpenter ve arkadaşlarının dört seviyeli gelişimsel yörüngesindeki orantısal akıl yürütmenin anahtar kavramlarını içeren mikro vaka video kliplerinin analiz edilmesine ve tartışılmasına dayanmaktadır. Öğretmen adaylarının öğrencilerin matematiksel düşünme şekillerini fark etme becerilerinin incelenmesinde Jacobs ve arkadaşları tarafından tanımlanmış mevcut bir teorik çerçeveden faydalanılmıştır. Bulgular, öğretmen adaylarının öğrencilerin düşüncelerini fark etme becerilerinin video vakalarıyla zenginleştirilmiş öğrenme ortamı aracılığı ile geliştiğini ortaya koymuştur. Mikro (vaka) video klipleri ve video tabanlı grup tartışmaları, öğrenci düşüncesinin daha ayrıntılı bir şekilde keşfedilmesini sağlamıştır. Bu bağlamda video durumlarındaki öğrencilerin düşünüşlerini analiz etmeyi ve tartışmayı gerektiren öğretmen deney oturumları sonrasında, öğretmen adaylarının öğrenci düşünmelerine ilişkin farkındalıklarının geliştiği görülmüştür. Öte yandan, öğretmen adaylarının öğrenci düşüncelerini profesyonel olarak fark etmelerini geliştirmeye yönelik bu eğilimin, orantısal akıl yürütmenin temel anlayışlarının video vakaya dayalı analizlerinde bir çeşitlilik gösterdiği ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, öğretmen adayları video kliplerdeki öğrencilerin düşüncelerine yönelik farklı türde bir yorumlama ve öğretimsel strateji önermişlerdir. Bu anlamda, öğretmen adaylarının öğrencilerin orantısal muhakeme alanındaki düşüncelerini profesyonel olarak fark etmelerini teşvik etme açısından araştırmacılara ve matematik eğitimcilerine bu çalışma, video vakalarıyla zenginleştirilmiş öğrenme ortamı aracılığı ile teorik ve pratik katkılar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study was to investigate the development of prospective teachers' professional noticing of students' mathematical thinking in the domain of proportional reasoning as they participated in a classroom teaching experiment designed in a video clip-enhanced learning environment. Data were collected from six prospective teachers during the 2018-2029 spring semester within an elective course. Multiple data sources were utilized to collect data, including clinical pre-post interviews, reflection papers, initial and revised lesson plans, teaching experiment sessions, group discussions, and field notes. The teaching experiment sessions were mainly based on analyzing and discussing the micro-case video clips, including the key understandings of proportional reasoning in Carpenter's (1999) four-level developmental trajectory. Jacobs et al.'s professional noticing of children's mathematical thinking framework was used to analyze the data. Data analysis revealed that prospective teachers' professional noticing of students' thinking developed through video case-based learning environment. Micro-case video clips and video-based group discussions led to a more detailed exploration of student thinking. In this vein, this study revealed that prospective teachers' professional noticing of students' thinking in the domain of proportional reasoning improved after teacher experiment sessions which required analyzing and discussing students' thinking in the video clips. On the other hand, it was revealed that this trend to develop prospective teachers' professional noticing of student thinking showed a variation in video case-based analyzes of key understandings of proportional reasoning. In this vein, the prospective teachers proposed a different type of interpretation and response in relation to the students' understanding in each video clip. In this sense, this study has theoretical and practical contributions to researchers and mathematics educators in terms of promoting prospective teachers' professional noticing of students' thinking in the particular domain of proportional reasoning through video case-enhanced learning environment.