Exploring the underlying mechanisms of a sixth grade student's first steps towards the deductive proof scheme
Bir altıncı sınıf öğrencisinin tümdengelimli ispat şemasına doğru ilk adımlarının altında yatan mekanizmaların bir incelemesi
  1. Tez No: 814623
  2. Yazar: MERVE DİLBEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU, PROF. DR. ÇİĞDEM HASER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışma bir altıncı sınıf öğrencisinin tümdengelimli ispat şemasını geliştirmeye yönelik ilk adımlarını araştırmaktır. Bireysel öğretim deneyi yönteminin uygulandığı bu çalışma, iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, katılımcı öğrencinin (1) tümdengelimli bir argümanı matematiksel ispatın ilk örneği olarak anlama süreci incelenmektedir (Öğrenme Hedefi 1). İkinci bölümde, öğrencinin (2) ispatın ilk örneği olarak anladığı bu argümanın ana fikrini analojik varsayımları kanıtlama görevlerinde uygulanabilir bir ana fikir olarak geliştirmesi süreci ve ardından (3) öğretim deneyi sırasında edindiği bilgilerin diğer benzer veya yeni kanıtlama girişimlerini nasıl desteklediği veya kısıtladığı araştırılmaktadır. İkinci bölümün ana odak noktası, tümdengelimli ispat şemasının (Öğrenme Hedefi 2) gelişmesiyle doğrudan ilişkili önemli bir düşünme şekli olan tanımsal muhakemedir. Matematikte DNR-Tabanlı Öğretim ve Etkinlik Yoluyla Öğrenme (LTA) çerçevelerinin farklı teorik yapıları bir arada kullanmıştır. İlk öğrenme hedefine yönelik olarak tasarlanan öğretim yaklaşımı, öğrencinin ilk örnek ispatını anlama sürecini açıklayan mekanizmaları başarılı bir şekilde ortaya çıkarmıştır. İkinci öğrenme hedefine yönelik olarak tasarlanan yaklaşım ise, amaçlanan tanımsal muhakeme ile sonuçlanmasa da tanımsal muhakemenin gelişimine ilişkin ampirik temelli hipotezlerin oluşturulmasına olanak sağlamıştır. Çalışma, ispatın öğretimini teşvik etmek için gerekli teorik altyapının oluşturulmasında DNR ve LTA teorik yapılarının kullanımına dair ikinci bir yorum geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study used an individual teaching experiment methodology to investigate a sixth-grade student's first steps towards the deductive proof scheme. The study consisted of two major parts. The first part aimed to explore the processes by which an individual student may (1) come to understand a deductive argument as an instance of mathematical proof for the first time (Learning Goal 1). The second part aimed to (2) develop the main idea of this first instance proof as a transferrable main idea to the tasks of proving conjectures analogous to the first one proved and then explore (3) how the student's developed understandings enabled or constrained her attempts to prove other similar and novel theorems. The main focus of the second part was on definitional reasoning as a crucial way of thinking associated with the development of the deductive proof scheme (Learning Goal 2). The study used constructs from DNR-Based Instruction in Mathematics and Learning Through Activity (LTA) theoretical frameworks complementarily to achieve its purposes. The study's instructional approach to the first learning goal successfully explicated the mechanisms behind the student's understanding of the first instance proof of the study. Its approach to the second learning goal, on the other hand, did not result in the intended definitional reasoning yet informed empirically-based hypotheses regarding its development. The study concluded with a second elaboration of how the DNR and LTA constructs can be used together to provide a theoretical foundation for the learning and teaching of proof.