How do mathematics teachers teach statistics? A comprehensive examination of statistical problem-solving process and instructional quality
Matematik öğretmenleri istatistiği nasıl öğretiyor? İstatistiksel problem çözme süreci ve öğretim kalitesi üzerine kapsamlı bir inceleme
  1. Tez No: 814625
  2. Yazar: VUSLAT ŞEKER AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU, DOÇ. DR. ENGİN ADER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 540
Özet
Bu nitel durum çalışması, ortaokul matematik sınıflarındaki istatistiksel öğretim uygulamalarını incelemektedir. Çalışma, kapsanan istatistiksel içeriği ve istatistiksel problem çözme süreçlerine yaklaşımları analiz ederek disipline özgü öğretim uygulamalarını araştırmaktadır. Ayrıca, istatistik öğretiminin kalitesini, matematiğin daha geniş bağlamı içinde, kapsanan matematiksel ve istatistiksel kavramların derinliği, matematik ve istatistiğin zenginliği, hataların ve belirsizliklerin ortaya çıkması ve matematik bağlamında istatistik öğretimi sırasında öğrencilerin anlam oluşturma ve akıl yürütmeye katılımı şeklinde dört boyut göz önünde bulundurarak araştırmaktadır. Çalışma, iki ortaokul matematik öğretmeninin öğretim uygulamalarına odaklanmakta olup, veriler sınıf içi gözlemler, görüşmeler ve sınıf içi eserler aracılığıyla toplanmıştır. Veriler, GAISE Çerçevesi ile Oluşturulmuş Transkript Kodlama Protokolü ve Matematiksel Öğretim Kalitesi Çerçevesi ile analiz edilmiştir. Bulgular, merkezi eğilim ölçülerinin hesaplanması ve grafiklerin oluşturulmasına odaklanılarak istatistiksel problem çözme sürecinin veri analizi unsuruna vurgu yapılırken, diğer unsurlara daha az dikkat etmesiyle istatistik öğretim uygulamalarının daha geleneksel olduğunu göstermektedir. Öğretim uygulamaları istatistiksel problem çözme döngüsüne yönelik kapsamlı bir yaklaşımdan yoksundu. Çalışma gözlemlenen sınıflardaki istatistik öğretiminin kalitesinin genel olarak tipik olduğunu, belirli derslerin daha yüksek kalite gösterdiğini ortaya koymaktadır. Öğretim uygulamaları çoğunlukla hatasız ve belirsiz olmayan matematiksel ve istatistiksel etkinlikler etrafında toplanmıştır. Matematik ve istatistiğin zenginliği genellikle düşük ila orta kalitedeydi. Öğrenciler ile matematik ve istatistik çalışmaları genellikle daha düşük kaliteye işaret etmektedir. Bununla birlikte, öğrencilerin anlam oluşturma ve akıl yürütme fırsatları sınırlıydı.
Özet (Çeviri)
This qualitative case study examines the statistical teaching practices in middle school mathematics classrooms. It investigates discipline-specific teaching practices by analyzing the statistical content covered and the approaches to the statistical problem-solving processes. Moreover, it explores the quality of statistics instruction within the broader context of mathematics, considering four dimensions: The depth of mathematical and statistical concepts covered, the richness of mathematics and statistics, the occurrence of errors and imprecision, and student engagement in meaning-making and reasoning during statistics instruction within the context of mathematics. The study focuses on the teaching practices of two middle school mathematics teachers, where data was collected through classroom observations, interviews, and classroom artifacts. The data was analyzed using the Transcript Coding Protocol Using GAISE Framework and Mathematical Quality of Instruction Framework. The findings show that the statistical teaching practices were primarily traditional. The emphasis was on the data analysis element of the statistical problem-solving process, focusing on calculating measures of central tendency and constructing graphs, while other elements received less attention. Moreover, the teaching practices lacked a comprehensive approach to the statistical problem-solving cycle. The study also reveals that the quality of statistics instruction in the observed classrooms was generally typical, with specific lessons demonstrating higher quality. Furthermore, the teaching practices centered around mathematical and statistical activities with mostly error-free and precision. The richness of mathematics and statistics was generally low to mid-quality. Working with students and mathematics and statistics generally indicated lower quality. However, opportunities for students to engage in meaning-making and reasoning were limited.