Personel güçlendirme ve örgütsel bağlılık üzerine bir araştırma; Erzincan Belediyesi örneği
A case study on staff enpowerment and organizational commitment: Erzincan Municipality
  1. Tez No: 814634
  2. Yazar: MERVE GAMZE ULUSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL CALAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Son yıllarda, örgütler için en önemli rekabet avantajlarından birisi insan kaynağıdır. Örgütler, çalışanlarının örgütte kalmasını sağlamak ve onları geliştirerek daha verimli hale getirmek için çeşitli yatırımlar yapmaktadır. Bu yatırımlardan biri olan personel güçlendirme, çalışanların yaptıkları işlerine ve örgütlerine katkıda bulunmaları için gerekli araçları ve yetkileri almalarını sağlayarak işletmenin rekabet avantajını artırmayı hedefler. Güçlendirme, çalışanların yeteneklerini geliştirmek için eğitim, geliştirme, öğrenme ve deneyim kazanma gibi bazı fırsatlara yatırım yapmayı içerir. Bu yatırımlar; çalışanların işlerinde daha etkili olmalarını sağlamanın yanı sıra örgütün performansını da arttırmaktadır. Genel olarak bakıldığında, çalışanların güçlendirilmesi, örgütlerin rekabet avantajını artırmak için önemli bir stratejidir. Ayrıca güçlendirme, çalışanların örgüte olan bağlılıklarını ve performanslarını artırırken, örgütün de karlılığına katkıda bulunur. Bu çalışmada personel güçlendirme yaklaşımının örgütsel bağlılık ile ilişkisini ortaya koymak hedeflenmiştir. Bu amaçla; Erzincan Belediyesi'nde çalışan 350 personele, Spreitzer'in geliştirdiği“4 Boyutlu Personel Güçlendirme”ve Allen ve Meyer'in geliştirdiği“3 Boyutlu Örgütsel Bağlılık”ölçeklerini içeren anket çalışması uygulanmıştır. Personel güçlendirme ve örgütsel bağlılığa ait literatür bilgisi verilmiş ve aralarındaki ilişki incelenmiştir. Personel güçlendirmenin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini incelemek için etki analizi (AMOS ile ölçüm modelinin ve yapısal modelin testi) yapılmıştır. Çalışmamızın sonuçları incelendiğinde; personel güçlendirmenin örgütsel bağlılık üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü etkisinin olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, one of the most important competitive advantages for organizations is human resources. Organizations make various investments to ensure that their employees remain in the business and to make them more productive by developing them. Staff empowerment, one of these investments, aims to increase the competitive advantage of the business by providing employees with the necessary tools and authorities to contribute to their work and their organization. Empowerment involves investing in some opportunities such as training, development, learning and gaining experience in order to improve employees' abilities. These investments not only enable employees to be more effective in their jobs but also increase the performance of the organization. In general, employee empowerment is an important strategy to increase the competitive advantage of organizations. In addition, empowerment increases the commitment and performance of employees to the organisation and contributes to the profitability of the business. In this study, it is aimed to reveal the relationship between staff empowerment approach and organisational commitment. For this purpose, a questionnaire study including Spreitzer's“4-Dimensional Staff Empowerment”and Allen and Meyer's“3-Dimensional Organisational Commitment”scales was applied to 350 employees working in Erzincan Municipality. The literature on staff empowerment and organizational commitment were given and the relationship between them was examined. In order to examine the effect of staff empowerment on organisational commitment, effect analysis (testing the measurement model and structural model with AMOS) was conducted. When the results of our study are examined; it is seen that staff empowerment has a significant and positive effect on organisational commitment.