An investigation into Turkish internet users' online apparel buying intentions
Türk internet kullanıcılarının çevrimiçi kıyafet satın alma niyetleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 814668
  2. Yazar: MUSTAFA BİLGEHAN KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HELEN GOWOREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Leicester
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Türk internet kullanıcılarının çevrimiçi kıyafet satın alma niyetleri araştırılmıştır. İnternet kullanımının yaygınlaşması, e-ticaretin benimsenmesinin artması ve daha da önemlisi Türkiye'de güncel akademik çalışmaların olmayışı, özellikle hazır giyim alışverişi bağlamında e-ticaretin çalışılmasını doğurmaktadır. Araştırma mikro ve makro olmak üzere iki düzeyde gerçekleştirilmiştir. Mikro düzeyde, Türk internet kullanıcılarının algıları incelenmiştir. Çalışmada, e-ticaretin ve e-hizmet kalitesinin algılanan artıları ve eksileri, Türk internet kullanıcılarının algılarını oluşturmaktadır. Makro düzeyde ise, online alışverişe yönelik tutumlar planlı davranış teorisi ışığında incelenmiştir. Literatür taramasında online alışverişin avantajları tartışılmıştır. E-ticaretin tespit edilen en göze çarpan avantajları arasında zaman tasarrufu, ürün çeşitliliği, 24 saat hizmet, daha ucuz fiyatlar ve tüketicinin güçlendirilmesini sağlaması yer almaktadır. Literatür taraması sırasında karşılaşılan en belirgin sınırlamalar dokunsal girdi eksikliği, gizlilik/güvenlik, alışveriş deneyimi ve iade politikaları olmuştur. Araştırmada kullanılan e-hizmet kalitesi özellikleri, Rolland ve Freeman'ın (2010) ölçeğinden alınmıştır. Ölçek dokuz e-hizmet kalitesi özelliğini (erişim, kullanım kolaylığı, estetik, teklif, kişiselleştirme, güvenlik/gizlilik, bilgi içeriği, yerine getirme güvenilirliği ve satın alma sonrası müşteri hizmetleri) gerektirmesine rağmen bu çalışmada erişim ve kullanım kolaylığı özellikleri birleştirilmiştir. Bu çalışmada benimsenen metodolojik yaklaşım nicel olarak sınıflandırılabilir. Birincil veriler, çevrimiçi anket aracılığıyla yapılandırılmış anket yoluyla toplanmıştır. Hipotezleri test etmek ve araştırma hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla çapraz tablolar, ortalama karşılaştırmaları, korelasyon ve regresyon analizleri SPSS 16.0 yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları, Türk internet kullanıcılarının internete ilişkin algılarının, çevrimiçi giyim satın alma niyetlerini az da olsa etkilediğini göstermiştir. Yani, internetin algılanan artıları ve eksilerinin çevrimiçi hazır giyim satın alma niyeti üzerindeki etkisini incelerken, muhtemel ve potansiyel çevrimiçi hazır giyim alıcıları, yalnızca mevcut olmayan ürünleri internet kanalını kullanmanın bir avantajı olarak sunma konusundaki görüşlerinde farklılaşmaktadır. Algılanan e-hizmet kalitesinin değerlendirilmesi açısından, beklenmedik ve potansiyel Türk çevrimiçi hazır giyim alıcıları, bilgi içeriği ve sipariş karşılama güvenilirliği özellikleri açısından farklılık göstermiştir. Makro analizde, Türk internet kullanıcılarının çevrimiçi alışverişe yönelik tutumlarının, çevrimiçi satın alma niyetleri açısından önemsiz olduğu ortaya çıkmıştır. Öte yandan davranışsal kontrolün Türk internet kullanıcılarının çevrimiçi satın alma niyetlerini oluşturmada önemli bir faktör olduğu görülmüştür. Araştırmanın en büyük sınırlılığı veri toplama aşamasında rastlantısallığın olmamasıdır. İkincisi, toplanan veri sayısı Türk internet kullanıcılarının tamamını yansıtmaya yetmemektedir. Bu nedenle çalışmada yapılan genellemeler güvenilir değildir. Ancak daha ileri çalışmalar yorumsayıcı yaklaşım benimseyerek çalışmanın sonuçlarına odaklanabilir ve bu sonuçlara daha detaylı bir biçimde ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkish internet users online apparel purchasing intentions were investigated. Internet usage proliferation, increasing e-commerce adoption and more importantly lack of up-to-date academic study in Turkey brought about perseverance in studying e-commerce, especially in the context of apparel shopping. The investigation was conducted in two levels, micro and macro. In micro level, perceptions of Turkish internet users were examined. Namely, perceived pros and cons of e-commerce and e-service quality formed perceptions of Turkish internet users in this study. In macro level, attitudes towards online shopping were examined in the light of the theory of planned behaviour. In the literature review advantages of online shopping were discussed. The most noticeable advantages of e-commerce detected were time saving, providing variety of products, 24 hours a day service, cheaper prices and consumer empowerment. The most prominent limitations encountered during the literature review were lack of tactile input, privacy/security, shopping experience, and return policies. E-service quality attributes used in the investigation were adopted from Rolland and Freeman (2010)'s preliminary scale. Although the scale entailed 9 e-service quality attributes (access, ease of use, aesthetics, offer, personalization, security/privacy, information content, fulfilment reliability and post-purchase customer service), access and ease of use attributes were merged. Methodological approach adopted in this study could be classified as quantitative. Primary data was collected by structured questionnaire via online survey. In order to test hypotheses and accomplish research objectives cross-tabulations, mean comparisons, correlation and regression analyses were conducted by using SPSS 16.0 software. Results of the study showed that Turkish internet users' perceptions from internet slightly affect their online apparel buying intentions. That is, in examining the influence of perceived pros and cons of internet on online apparel buying intention, unlikely and potential online apparel buyers differed only in their views on providing unavailable products as an advantage of using internet channel. With respect to assessment of perceived e-service quality, unlikely and potential Turkish online apparel buyers differed in attributes of information content and fulfilment reliability. In macro analysis, Turkish internet users' attitudes towards online shopping were found to be insignificant in their online buying intentions. On the other hand behavioural control was seen significant factor in forming online buying intentions of Turkish internet users. The most major limitation of the study comes from lack of randomness in data collection stage. Secondly, the number of data collected was not enough to reflect the whole population of Turkish internet users. Therefore, generalisations made in the study are not reliable. However, further studies could focus on outcomes of the study and adopt interpretivist approach to torch light on these outcomes in more detail.