Türk bankacılık sektöründe finansal teknoloji ürünleri: Müşteri kullanımı üzerine inceleme
Financial technology products in the Turkish banking sector: Review on customer use
- Tez No: 814669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Finans ve teknoloji dünyasının gelişimi ve birleşimi beraberinde finansal teknoloji kavramını ortaya çıkarmıştır. Finansal teknoloji ile finansal hizmetler, teknolojiyle gerçekleştirilebilmekte ve bu kavram her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Finans sektörünün en güçlü aktörlerinden bankacılık sektörü de gelişim ve değişimle birlikte, geleneksel bankacılık ürünlerinin yerini finansal teknoloji ürünlerine bırakmaya başlamıştır. Genel araştırmalarda dijital bankacılık ürünleri araştırılırken bu çalışmada; Türk bankacılık sektöründeki ürünlerden, müşterilerin finansal teknoloji ürün tercihlerini ve bu tercihleri doğrultusunda ürün kullanımlarını ele almaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği kullanılarak, aktif banka müşterilerinin bankacılıktaki finansal teknoloji ürün tercihleri tespit edilmiş, müşteri ürün kullanım detayları incelenmiştir. Müşterilerin ürünleri tercih etme nedenlerinin çoğunlukla hız, kolaylık, zaman ve para tasarrufu olduğu görülmektedir. Ek olarak müşterilerin finansal teknoloji ürünlerini güvenli bulma durumunda çoğunluğun kullanımı güvenli bulduğu tespit edilmiştir. Bu tercihlerin bankacılık sektöründe yarattığı durumlara; sektördeki teknolojik gelişim, operasyonel masrafların azalması gibi durumlar açısından olumlu bakılırken, şubelerin azalarak çalışan sayısının düşmesi ve benzeri durumlar olumsuz olarak değerlendirilmektedir. Tüm araştırma ve değerlendirmeler sonucunda, müşterilerin yeni finansal teknoloji ürünlerine dair görüşleri de dikkate alınarak ürünlerin gelişimi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The development and combination of the worlds of finance and technology have revealed the concept of financial technology. With financial technology, financial services can be realized with technology, and this concept is spreading more day by day. With development and change, the banking sector; one of the most powerful actors in the financial sector has started to give way to financial technology products instead of traditional banking products. While researching digital banking products in general research, this study deals with the financial technology product preferences of customers from products in the Turkish banking sector and their product usage in line with these preferences. Using the interview technique, one of the qualitative research methods, the financial technology product preferences of active bank customers in banking were determined, and customer product usage details were examined. It is seen that the reasons for customers to prefer products are mostly fast, convenience, time, and money savings. In addition, it has been determined that the majority of customers find fintech products safe to use. The situations created by these preferences in the banking sector are: while the technological development in the sector and the decrease in operational costs are considered positive; the decrease in the number of employees due to the decrease in branches and similar situations are evaluated negatively. As a result of all the research and evaluations, suggestions were made for the development of products, taking into account the opinions of customers on new financial technology products.