Özşefkatli benliğin tetiklenmesinde sosyal bilişsel yapıların etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of social cognitive structures on triggering the self-compassionate self
  1. Tez No: 814678
  2. Yazar: FURKAN CANTÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN AKIN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Mevcut çalışmada varsayımsal bir senaryo kullanılarak sosyal öğrenme, simülasyon kuramı ve destekleyici şemaların tetiklenmesi yoluyla katılımcıların özşefkatli benliklerinin tetiklenip tetiklenemeyeceğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Psikolojik Esneklik, Özşefkat ile model olarak benzerliği nedeniyle ikinci bir değişken olarak çalışmaya eklenmiştir. Araştırmanın örneklemini psikiyatrik tanısı veya tanı geçmişi olmayan, psikolojik destek hizmeti almayan, psikoloji eğitiminde birinci yılını tamamlamamış 18-43 yaş arası 86 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Özşefkat Ölçeği, Psikolojik Esneklik Ölçeği ve Olay Etkisi Ölçeği Gözden Geçirilmiş Formu ve Özşefkat müdahalesini uygulayabilmek amacıyla alanında uzman iki psikolog tarafından onaylanmış, çalışmaya özgü oluşturulmuş Özşefkat Senaryosu ve Nötr Senaryo kullanılmıştır. Çalışmanın birinci aşamasında ilgili ölçeklerin ön ölçümleri alınmıştır. Sonrasında katılımcılar özşefkat ölçümleri ve psikolojik esneklik ölçümleri eşit olacak şekilde müdahale grubuna ve kontrol grubuna atanmıştır. Araştırmanın birinci kısmının tamamlanmasından ortalama 24 gün sonra müdahale grubuna Özşefkat Senaryosu, kontrol grubuna ise Nötr Senaryo verilerek son ölçümler alınmış ve çalışma sonlandırılmıştır. Ön ve son ölçüm puanları Tekrarlı Ölçümler Çoklu Varyans Analizi (rMANOVA) yapılarak karşılaştırılmıştır. Yapılan analiz sonucunda müdahale ve kontrol gruplarının ön Özşefkat ve Psikolojik Esneklik puanları ile son Özşefkat ve Psikolojik Esneklik puanları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular ilgili alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current study, it was aimed to examine whether the self-compassionate selves of the participants could be triggered by triggering social learning, simulation theory and supporting schemas using a hypothetical scenario. Psychological Flexibility was added to the study as a second variable due to its similarity as a model with Self-Compassion. The sample of the study consists of 86 participants between the ages of 18-43 who do not have a psychiatric diagnosis or history of diagnosis, do not receive psychological support services, and have not completed their first year in psychology education. Informed Consent Form, Demographic Information Form, Self-Compassion Scale, Psychological Flexibility Scale and Impact of Event Scale Revised Form were used as data collection tools in the research, as well as the Self-Compassion Scenario and Neutral Scenario, which was approved by two psychologists who are experts in the field, in order to apply the Self-Compassion intervention. In the first stage of the study, preliminary measurements of the relevant scales were taken. Afterwards, the participants were assigned to the intervention group and the control group, with equal measures of self-compassion and psychological flexibility. Average24 days after the completion of the first part of the study, the Self-Compassion Scenario was given to the intervention group and the Neutral Scenario was given to the control group, and final measurements were taken and the study was terminated. Pre- and post-measurement scores were compared using Repeated Measures Analysis of Multiple Variance (rMANOVA). As a result of the analysis, no statistically significant difference was found between the preliminary Self-Compassion and Psychological Flexibility scores and the final Self-Compassion and Psychological Resilience scores of the intervention and control groups. The findings obtained as a result of the analyzes were discussed in the light of the relevant literature.