Narsisistik ve borderline kişilik bozukluğu eğilimlerinin benlik farklılaşması, benlik uyuşmazlığı ve öz şefkat bağlamında incelenmesi
Exploring the narcissistic and borderline personality disorder tendencies within the context of differentatiton of self, selfdiscrepancy and self compassion
- Tez No: 1004371
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ KUMOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkin bireylerde narsisistik ve borderline kişilik bozukluğu eğilimlerinin benlik farklılaşması, benlik uyuşmazlığı ve öz-şefkat düzeyleriyle ilişkisini incelemek ve öz-şefkatin bu ilişkilerdeki aracılık rolünü belirlemektir. G*Power analizine göre hedef örneklem büyüklüğü 550 olarak hesaplanmış ve çalışma çevrimiçi olarak 18–70 yaş aralığında toplam 637 yetişkinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Coolidge Eksen İki Envanteri Plus–Kısa Formu, Benliğin Farklılaşması Ölçeği, İdeal-Gerçek Benlik Kavramı Ölçeği ve ÖzŞefkat Ölçeği kullanılmıştır. Korelasyon analizleri, hem borderline hem de narsisistik kişilik bozukluğu eğilimlerin benlik uyuşmazlığıyla pozitif; benlik farklılaşması ve öz-şefkatle ise negatif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Benzer şekilde narsisistik eğilimler benlik uyuşmazlığıyla pozitif, benlik farklılaşması ve öz-şefkatle negatif ilişkilidir. Çoklu doğrusal regresyon analizlerinde, borderline kişilik bozukluğu eğilimlere ilişkin varyansın %43'ünün; narsisistik kişilik bozukluğu eğilimlerine ilişkin varyansın ise %25'inin bu üç benlik değişkeni tarafından açıklandığı bulunmuştur. Aracılık analizleri, öz-şefkatin tüm modellerde kısmi aracılık rolü olduğunu; yani benlik farklılaşması ve benlik uyuşmazlığının ilgili kişilik patolojisi eğilimlerine olan etkisinin bir bölümünün öz-şefkat düzeyleri üzerinden işlediğini göstermiştir. Bulgular, benlik süreçlerinin kişilik yapılanmalarında belirleyici bir role sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Türkiye'nin karma kültürel yapısında bu araştırma, vi kültüre duyarlı klinik müdahaleler ve öz-şefkat temelli müdahale programları için önemli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationships between narcissistic and borderline personality psychopathology tendencies and the constructs of selfdifferentiation, self-discrepancy, and self-compassion among adult individuals, as well as to investigate the mediating role of self-compassion in these associations. Based on a G*Power analysis, the target sample size was determined as 550. Data collection was conducted online with with 637 adults aged 18–70 years. Coolidge Axis II Inventory Plus–Short Form, the Differentiation of Self Inventory–Short Form, the Ideal–Real Self Discrepancy Scale, and the Self-Compassion Scale were used for the data collection. Correlation analyses showed that both borderline and narcissistic personality psychopathology tendencies were positively associated with self-discrepancy but negatively associated with self-differentiation and self-compassion. Multiple linear regression analyses indicated that 43% of the variance in borderline tendencies and 25% of the variance in narcissistic tendencies were explained by these three selfrelated variables. Mediation analyses revealed that self-compassion was a partial mediator in all models, demonstrating that the effects of self-differentiation and selfdiscrepancy on the mentioned personality psychopathology tendencies operated partially through self-compassion. The findings highlighted the central role of self-related processes in personality structures. Within Türkiye's hybrid cultural structure, this study contributes to the field viii by underscoring the cultural sensitivity of self-processes and offers important implications both for self-compassion-based interventions and culturally driven clinical practices.