Öz şefkatin, negatif duygusal deneyimler karşısında bireylerin tutumları üzerindeki etkisi
The effect of self compassion on the individual's attitude towards negative emotional experiences
- Tez No: 659299
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, negatif duygular yaşanırken kişinin kendisine karşı şefkatli bir tutum içerisinde olmasının, bu duygusal durumlar yaşanırken ortaya koyulan duygusal tepkiselliğe etkisini ölçmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada yararlanılan ölçekler, İstanbul ilinde yaşayan, 25-60 yaş aralığında bulunan, araştırmaya dâhil olma kriterlerini karşılayan bireylerce elektronik ortamda yanıtlanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçekler, duygusal tepkisellik ve öz anlayış ölçekleridir. Duygusal tepkisellik ölçeği, üç alt boyuttan oluşmakta olup, ölçek puanlarının yüksek oluşu, duygusal hassasiyet ve tepkiselliğin yüksek, dayanıklılığın ise düşük olduğu şeklinde yorumlanmaktadır. Öz şefkat ölçeği Kristin Neff tarafından 2003 yılında oluşturulmuş olup, bireylerin kendilerine karşı öz şefkatlerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Elde edilen veriler, Statistical Package for Social Sciences 26.0 versiyon ile analiz edilmiştir. Duygusal tepkisellik ölçeği ve duygusal tepkisellik ölçeğinin tüm alt ölçek puanları ile öz anlayış ölçeği puanları arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Çoklu bağımsız gruplarda varyansın incelenmesi için "Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öz şefkat ile duygusal tepkisellik ve alt boyutları arasında korelasyonel anlamda negatif yönlü ilişki tepit edilmiştir. Buna göre, öz şefkat seviyesi yüksek bireylerin, duygusal tepkiselliklerinin ve duygusal hassasiyetlerinin düşük, duygusal dayanıklılıklarının yüksek olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to analyze the effects of self compassione on emotional reactivity while experiencing the negative emotions. The scales benefited in the research are completed by individuals who comply the criterias, live in Istanbul, between ages 25-60. The scales used in the research are emotional reactivity and self compassione scales. Emotion Reactivity scale has three sub scales. Upper results corresponds to higher emotional reactivity and emotional sensitivity while lower resiliency. Self compassion scale composed by Kristin Neff in 2003, and aims to measure compassion towards self. Results have been analyzed with Statistical Package for Social Sciences version 26.0. Pearson correlation test is used to see the correlation between self compassion and emotion reactivity with its subscales. ANOVA analyses have been used to analyze the variance in multi independent groups. According to the results obtained, negative correlational relation was observed between self compassion scale and emotion reactivity with its sub scales. Accordingly, it can be said that individuals who have high levels of self compassion have low emotional reactivity and low emotional sensitivity and high emotional resiliency.