Z jenerasyonu bireylerin devlet ve vergi algısı: Sakarya Üniversitesi örneği
State and tax perception by generation Z: Sakarya University case
  1. Tez No: 814685
  2. Yazar: FURKAN FAYDALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FURKAN BEŞEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tarihsel süreç incelendiğinde vergi ve devlet kavramları birbirinden ayrı düşünülemeyecek iki kavramdır. Bu iki kavram, iktidar yetkisini kullananlar ile devlet organını oluşturan parçalardan birisi olan vatandaşları karşı karşıya getirmektedir. İktidarda olanlar devletin gelirinin sürekliliğini sağlamak isterken vatandaşlar da mülkiyet haklarına daha az müdahale edilsin ister. Bu çekişme o kadar önemlidir ki Magna Carta, Boston Çay Partisi ve Fransız İhtilali gibi tarihe iz bırakmış bazı olayların yaşanmasında etkili olmuştur.. Günümüze gelindiğinde de vatandaşlar ve iktidardakiler vergi kavramı nedeniyle karşı karşıya gelmektedir. Toplumu oluşturan bireylerin sosyolojik özellikleri bu çekişmeyi farklı noktalara taşıyabilir. Yapılan çalışmada topluma dahil olan son jenerasyon olan Z Jenerasyonu bireylerin vergi ve devlet kavramlarını nasıl algıladığı ve bu iki kavram arasında nasıl bir ilişki kurduğu incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
When the historical process is examined, the concepts of tax and state are two concepts that cannot be considered separately. These two concepts bring the people who use the power of power and the citizens, who are one of the parts of the state organ, against each other. While those in power want to ensure the continuity of the state's income, citizens want less interference with their property rights. This conflict is so important that it has been effective in some events that have left their mark on history, such as the Magna Carta, the Boston Tea Party and the French Revolution. Today, citizens and those in power are confronted by the concept of tax. The sociological characteristics of the individuals who make up the society can carry this conflict to different points. In the study, it is examined how the last generation, the Z Generation, who are included in the society, perceive the concepts of tax and government and how they establish a relationship between these two concepts.