Bilgi çağında mimarlık eğitiminde depreme dayanıklı tasarım için yenilikçi bir öğrenme modeli önerisi
An innovative learning model proposal for earthquake-resistant design in architecture education in the information age
  1. Tez No: 841525
  2. Yazar: FAZIL AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BEYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Teknoloji, toplumların dönüşümünde tarih boyunca en etkin parametre olarak öne çıkmaktadır. Teknoloji ile birlikte değişen toplumsal yapı, beraberinde bu toplumda yetişen bireylerin de dönüşümüne sebep olmaktadır. Dijital yerli, Z Jenerasyonu, Millenials, K Jenerasyonu vb. gibi farklı isimlerle anılan bu jenerasyonun geleneksel yöntemlerle verilen eğitimlerden ne derece verim aldığı tartışmaya açık bir konu olarak görülmekte ve bunun bir sonucu olarak yenilikçi ve kendi bilişsel özellikleri bağlamında geliştirilmiş eğitim stratejilerinin bu öğrenci profili üzerindeki etkilerinin belirlenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışma kapsamında günümüz öğrencilerinin özellikleri detaylı incelenerek onların öğrenme özellikleri ile örtüşen bir öğrenme modeli önerisi geliştirilmiştir. Model geliştirilmeden önce bu konuda uzman eğitimcilerin görüşlerine başvurulmuş ve öğrencilerin görüş ve beklentilerini saptamak için anket uygulaması yapılmıştır. Depreme dayanıklı mimari tasarım konusunun mimarlık okullarında ne yoğunlukta yer aldığını tespit etmek için okulların müfredat analizi yapılmış ve okulların büyük çoğunluğunda bu konuda bir ders olmadığı saptanmıştır. Buradan hareketle literatür araştırmasında mimarlık eğitiminde yer alması gerektiği ifade edilen depreme dayanıklı tasarım konusu, önerilen öğrenme modeli için pilot uygulama alanı olarak belirlenmiş ve bu konuyu kapsayan bir ders müfredatı önerilerek haftalık ders modülleri oluşturulmuştur. Oluşturulan ders modülleri günümüz öğrencilerinin öğrenme alışkınlıkları ve yatkınlıkları göz önünde bulundurularak dijital bir ortamda geliştirilmiştir. Geliştirilen öğrenme ortamını desteklemek amacıyla son yıllarda pedagojik çalışmalarda sıklıkla başvurulan oyun temelli öğrenme (game based learning) yaklaşımlarından faydalanılarak eğitsel bir oyun üretilmiştir. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgular, mimarlık okullarında depreme dayanıklı tasarım gibi teknik ve uygulamaya dönük derslerde etkili bir öğrenme gerçekleşmesi için ne gibi stratejiler üretilmesi gerektiğine dair ipuçları vermekte ve bu tarz yaklaşımlara yönelik araştırmaların artırılmasının önemini vurgulamaktadır. Yenilikçi öğrenme ortamları ve oyun temelli öğrenme konusunda eğitsel içerik hazırlamak isteyen araştırmacılara fayda sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Technology stands out as the most effective parameter in the transformation of societies throughout history. The social structure that changes with technology also causes the transformation of individuals growing up in this society. It is seen as a debatable issue that this generation, which is known by different names such as Digital natives, Generation Z, Millenials, Generation K, benefits from education provided by traditional methods, and as a result of this, there is a need to determine the effects of innovative educational strategies developed in the context of their own cognitive characteristics on this student profile. Within the scope of the study, the characteristics of today's students were examined in detail and a learning model proposal that matches their learning characteristics was developed. Before developing the model, the opinions of expert educators were consulted and a survey was conducted to determine the opinions and expectations of the students. In order to determine how intensely earthquake-resistant architectural design is included in architecture schools, the curriculum of the schools was analyzed and it was determined that the majority of schools do not have a course on this subject. Based on this, earthquake resistant design, which was stated to be included in architectural education in the literature research, was determined as the pilot application area for the proposed learning model, and a course curriculum covering this subject was proposed and weekly course modules were created. The created course modules were developed in a digital environment, taking into account the learning habits and predispositions of today's students. In order to support the proposed learning environment, an educational game has been produced by making use of game-based learning approaches, which have been frequently used in pedagogical studies in recent years. The findings obtained as a result of the research give clues about what kind of strategies should be produced for effective learning in technical and practical courses such as earthquake-resistant design in architecture schools and emphasize the importance of increasing research on such approaches. It may benefit researchers who want to prepare educational content about innovative learning environments and game-based learning.