Çocuk acil servisinde akut bronşiyolit tanısı alan hastalarda serum vitamin D düzeyinin klinik skor üzerine etkisi
The effect of serum vitamin D level on clinical score in patients diagnosed with acute bronchiolitis in the pediatric emergency department.
- Tez No: 814769
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ANIL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Giriş ve amaç: Düşük D Vitamini düzeyi çocuklarda solunum yolu enfeksiyonu riskini arttırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, çocuk acil pratiğinde düşük serum 25-hidroksi Vitamin D(25(OH)D) düzeyi ve akut bronşiyolitin klinik ağırlığı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Mataryel-Metod: Yaşları 1-24 ay arasında değişen ve akut bronşiyolit tanısı ile Ocak 2013-Aralık 2013 tarihleri arasında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil servisine başvuran hastalar çalışmaya dahil edildi. Altta yatan kronik hastalığı olan, düzenli D vitamini kullanmayan ve
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION and PURPOSE: Low vitamin D status may increase the risk of respiratory tract infections in children. The aim of this study was to investigate the relationship between low serum 25- hydroxy vitamin D [25(OH)D] status and clinical severity of acute bronchiolitis in pediatric emergency setting. MATERIALS-METHODS: Patients between the ages of 1 month and 24 months who were diagnosed with acute bronchiolitis between January 2013 and December 2013 in Pediatric Emergency Department of Tepecik Training and Research Hospital in Turkey were prospectively analysis in the study. Patients with underlying chronic disease, those who did not take regular Vitamin D prophylaxis, and gestation age < 32 weeks were excluded from the study. Patients were divided into three groups by their clinical severity scoring as mild, moderate, severe. Serum 25(OH)D < 20 ng/ml was accepted as low vitamin D status. Clinical severity scores, venous blood gas analysis results and oxygen saturation levels before treatment were compared with low serum 25(OH)D status. RESULTS: A total of 143 patients were included. The median age of patients was 6 months (40 females, 103 males). The low vitamin D status was determined in 4 cases in the mild bronchiolitis group (10.8%), 29 in the moderate (30.5%), and 5 in the severe (45.5%) groups (p 0.05). CONCLUSION: Low vitamin D status increases clinical severity in patients with bronchiolitis admitting to the emergency department. Maintaining to normal vitamin D levels at birth and before winter may reduce the clinical effects of bronchiolitis in children.