Assessing accessibility for the elderly with visual impairments both in web and mobile platforms: Case study
Görme engelli yaşlılar için erişilebilirliğinin hem web hem mobil platformlarda değerlendirilmesi: Vaka çalışması
  1. Tez No: 814785
  2. Yazar: TOGHRUL RAJABLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Web ve mobil erişilebilirlik, hizmetlere engelli kişilerin, özellikle yaşa bağlı yetersizlikleri olan yaşlı yetişkinlerin eşit şekilde erişmesini garanti etmede önemli bir rol oynamaktadır. Bu araştırmanın amacı, az gören yaşlılar için web ve mobil platformlarda erişilebilirliğin değerlendirilmesidir. Çalışma, metni boyutlandırma, kontrast ayarlamaları, metinden konuşmaya işlevselliği ve dil denetimi dahil çeşitli erişilebilirlik stratejilerinin etkinliğini inceliyor. Erişilebilirlik ilke ve yönergeleri, ortak engeller ve uygun çözümleri de açıklandı. Bir vaka çalışması olarak, en son yönergeleri kullanarak erişilebilirliği artırmak için hedef gruplarımızdaki seçili uygulamaları değerlendirdik. Buluşsal ve erişilebilirlik değerlendirme yöntemlerinin kombinasyonu dahil edildi. Web ve mobil erişilebilirliğe yönelik olası iyileştirmeyi göstermek için yeni bir aşamalı web uygulaması oluşturuldu. Araştırma bulguları web ve mobilde erişilebilirliğe katkıda bulunuyor. Değerlendirme teknikleri bir arada kullanılarak erişilebilirliği artırmaya yönelik uygun öneriler getirilmiştir. Son kullanıcılara uygun bir şekilde erişilebilir bir uygulama oluşturmak için prototipler tasarlandı ve ardından bu prototipler için UX uzmanlarından geri bildirimler toplandı. Bu araştırmanın temel önemi, daha derin kavramları anlamak, kullanılabilirliği artırmak, pratik yönergeleri öngörmek, web ve mobil erişilebilirlikle ilgili farkındalığı artırmak ve bilgiyi ilerletmektir.
Özet (Çeviri)
Web and mobile accessibility play a significant role in guaranteeing that services are equally accessed by people with disabilities, specifically older adults with age related incapacities. The aim of this research is to assess accessibility for elderly with low vision on web and mobile platforms. The study examines the effectiveness of several accessibility strategies, including text resizing, contrast adjustments, text-to-speech functionality, and language controlling. Accessibility principles and guidelines, common barriers and their proper solutions were declared as well. As a case study, we evaluated selected apps on our target groups to enhance accessibility by using latest guidelines. Additionally, combination of heuristic and accessibility evaluation methods were included. After evaluation, a new progressive web app has been created to show possible enhancement towards web and mobile accessibility. The research findings contribute to accessibility on web and mobile. By using combination of evaluation techniques, proper suggestions were introduced for enhancing accessibility. For creating an accessible app for end users in a proper way, prototypes were designed, then feedbacks were collected from UX experts to those prototypes. The main significance of this research is understanding deeper concepts, enhancing usability, anticipation of practical guidelines, raising awareness and advancement of knowledge regarding web and mobile accessibility.