Polikaprolakton ve kalsiyum hidroksilapatit etken maddeli dermal dolguların rat derisinde oluşturdukları antiaging etkilerin karşılaştırılması
Comparison of antiaging effects of polycaprolactone and calcium hydroxylapatite dermal fillers on rat skin
- Tez No: 699669
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLBAHAR SARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Polikaprolakton(PCL) ve Kalsiyum hidroksilapatit(CaHA) son 10 yılda kozmetoloji alanında sık tercih edilen yarı kalıcı cilt dolgularıdır. İçerdikleri mikrosferler sayesinde dermiste neokollajenizasyonu uyarırlar. Bu çalışmanın amacı bu iki dolgunun dermal Tip 1 ve Tip 3 kollajen düzeyini artırmada etkinliklerini rat derisinde karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: 30 dişi rat her grupta 10 hayvan olacak şekilde 3 gruba ayrıldı; kontrol grubu, polikaprolakton ve kalsiyum hidroksilapatit grubu. 2. Ve 4. aylarda alınan doku örnekleri hematoksilen eozin, masson trikrom, tip 1 ve 3 immunhistokimyasal antikorlar ile boyandı. Kollajen yoğunluğu İmage J bilgisayar programı kullanılarak kantitatif olarak karşılaştırıldı. Bulgular: 2 ve 4. Aylarda kollajen yoğunluğu her iki dolgu grubunda kontrol grubuna oranla artmış olarak değerlendirildi. CaHA ve PCL kıyaslandığında kollajen yoğunluğu ya da tip 1 ve tip 3 kollajen H skorları arasında anlamlı bir fark saptanmadı. PCL grubunda 4. ayda fibroblast nükleus sayısı her iki gruba göre anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Dermis kalınlığının 4. ayda kontrol grubuna göre her iki dolgu grubunda yükek olduğu saptandı, dolgu grupları arasında anlamlı bir fark yoktu. Sonuç: CaHA ve PCL dolgunun kollajenizasyona etkisini histolojik ve immunhistokimyasal olarak karşılaştırdık. PCL ve CaHA dolguların dermal kollajen yoğunluğunu, tip 1 ve tip 3 kollajen miktarını artırmada ve dermis atrofisini önlemede etkili olduklarını bulduk ve bu açılardan birbirlerine üstünlükleri olmadığını gösterdik. PCL dolgunun CaHA dolguya oranla daha fazla fibroblast artışı sağladığını ve fibroblast proliferasyonunu uyarma etkisinin daha uzun sürdüğünü göstermiş olduk.
Özet (Çeviri)
Objective: Polycaprolactone and Calcium hydroxylapatite are semi-permanent dermal fillers that are frequently preferred in the field of cosmetology in the last decade. Owing to the microspheres they contain, they stimulate neocollagenization in the dermis. The aim of this study is to compare the effects of increasşng the dermal Type 1 and Type 3 collagen levels of these two fillers in the rat skin. Material and method: 30 female rats were divided into 3 groups with 10 animals each group; control group, polycaprolactone and calcium hydroxilapatite group. Tissue samples taken at 2 and 4 months were stained with hematoxylin eosin, masson trichrome, type 1 and 3 immunohistochemical antibodies. Collagen density was quantitatively compared using the Image J computer program. Results: At 2 and 4 months, the density of collagen was increased in both filler groups compared to the control group. When CaHA and PCL were compared, there was no significant difference between collagen density or type 1 and type 3 collagen H scores. The number of fibroblast nuclei was significantly higher in the PCL group at 4 months compared to the other two groups. Dermis thickness was found to be superior in both filler groups compared to the control group at the 4th month, there was no significant difference between the filling groups. Conclusion: We compared the effect of CaHA and PCL filler on collagenization hystologycally and immunohistochemically. We found that PCL and CaHA fillers are effective increaing dermal collagen density, type 1 and type 3 collagen amount, and preenting dermis atrophy, and showed that they have no advantage over each other in this respect. We have shown that PCL filler provides more fibroblast increase compared to CaHA filler and the effect of stimulating fibroblast proliferation takes longer.