Applying lean manufacturing principles in smart factory driven by industry 4.0 technologies
Endüstri 4.0 teknolojileriyle yönlendirilen akıllı fabrikalarda lean üretim prensiplerinin uygulanması
  1. Tez No: 814806
  2. Yazar: RANEEM WAEL MAHMOUD ABUHUSSEİN
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MUSTAFA ÖZBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez, endüstri 4.0'e yönelik fabrikalarda lean prensiplerinin uygulanmasının operasyonel verimlilik üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Lean uygulamalarının ileri teknolojilerle, çalışan katılımıyla ve sürekli gelişimle entegre edilmesiyle, imalat süreçlerini optimize etmek ve rekabet avantajı elde etmek için stratejiler belirlenmektedir. Metal kesim fabrikası üzerinde yapılan bir vaka çalışması aracılığıyla, mevcut durum, veri toplama, değer akış haritalama ve performans değerlendirmesi kullanılarak değerlendirilmektedir. Bulgular, azaltılmış teslim süreleri, azalan işlem süreçleri, artan üretkenlik ve geliştirilmiş üretim hızlarına işaret etmektedir. Çalışma, çalışan katılımı, teknoloji entegrasyonu ve sürekli gelişimin önemini vurgulamaktadır. Bu bulgular, endüstri 4.0 bağlamında operasyonlarını geliştirmek isteyen kuruluşlara değerli öneriler sunmaktadır ve lean prensipleri ile endüstri 4.0 arasındaki sinerjilere dair bilgi birikimine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of applying lean principles in Industry 4.0-driven factories on operational efficiency. By integrating lean practices with advanced technologies, employee engagement, and continuous improvement, the study identifies strategies to optimize manufacturing processes and gain a competitive advantage. Through a case study of a metal-cutting factory, the current state is evaluated using data collection, value stream mapping, and performance evaluation. The findings demonstrate reduced lead times, decreased work in process, improved productivity, and enhanced production rates. The study emphasizes the importance of employee engagement, technological integration, and continuous improvement. These insights provide valuable recommendations for organizations aiming to enhance their operations in the industry 4.0 context, contributing to the knowledge on the synergies between lean principles and Industry 4.0 in driving manufacturing efficiency.