Pharmacological and analytical comparison of the wound healing effect of the hypericum perforatum L. oleates prepared by sun maceration technique in different fixed oils
Farklı sabit yağlarda güneşte maserasyon tekniğiyle hazırlanan hypericum perforatum L. oleatlarının yara iyileştirici etkisinin farmakolojik ve analitik yöntemlerle karşılaştırması
- Tez No: 814807
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YEŞİLADA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi ve Fitoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Sarı Kantaron (Hypericum perforatum L.), dünya çapında en popüler tıbbi bitkilerden biri olarak kabul edilmektedir. Çok sayıda iyileştirici faydasından biri olarak çeşitli yenilebilir sabit yağlarda, özellikle de ham zeytinyağında, oleatlarının yara iyileştirici etkisi geleneksel olarak yüzyıllardır harici olarak yara iyileştirmede (yara, yara izi vs.) veya oral olarak peptik ülserin tedavisinde kullanılmaktadır. Zeytinyağı (Olea europaea), susam (Sesamum indicum) yağı, ayçiçek (Helianthus annuus) yağı ve çörek otu (Nigella sativa) gibi yenilebilir sabit yağlarda hazırlanan çeşitli H. perforatum oleat türlerinin yara iyileştirici etkisinin deneysel ve klinik çalışmalarla kanıtlanmış olmasına karşın bu oleatların yara iyileştirmedeki etkililiği şimdiye dek karşılaştırmalı olarak araştırılmamıştır. Bu deneysel çalışma, çeşitli yenilebilir yağlardaki (zeytinyağı, susam yağı, ayçiçek yağı ve çörek otu yağı) H. perforatum oleatlarının yara iyileştirici etkilerini analitik ve farmakolojik açıdan karşılaştırmalı olarak ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. İlk olarak, maserasyonda kullanılan yenilebilir yağların kalite standartları, GC-MS kromatografisi ile analiz edilmiş olup belirli işaretlenmiş bileşenleri (zeytinyağında oleuropein ve çörek otu yağında timokinon) HPLC ile belirlenmiş ve susam yağında bulunan sesamin ve sesamol, UV spektroskopi ile ölçülmüştür. Daha sonra maseratlar, geleneksel güneş maserasyonu tekniğiyle hazırlanmıştır. Ana aktif bileşenlerin, yani hiperisin, hiperforin ve psödohiperisinin miktarları, LC-MS ve UV yöntemleriyle belirlenmiştir. Sabit yağların birtakım yara iyileştirici etkinliğine de sahip olduklarının bilinmesinden dolayı, karşılaştırmalı olarak hem sabit yağlar hem de oleatlardaki yara iyileştirici etkileri belirlemek adına in vitro ve in vivo çalışmalar yürütülmüştür. Sonuçlar tüm oleatların yara iyileştirici etkinliğinin taşıyıcı olarak kullanılan sabit yağlarla karşılaştırıldığında anlamlı ölçüde daha yüksek olduğunu göstermiştir. In vivo deneyler zeytinyağı ve susam yağındaki oleatların, diğerleri arasında en iyi sinerjetik etkileri sağladığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
St.John's wort (Hypericum perforatum L.) has been recognized as one of the most popular medicinal plants worldwide. Among a wide range of healing benefits wound healing effect of its oleates in various edible fixed oils, particularly in raw olive oil, have been used traditionally for centuries externally in wound healing (wounds, scars, etc.) or orally for the treatment of peptic ulcer. Although the wound healing effect of various types of H. perforatum oleates prepared in edible fixed oils, i.e., in olive (Olea europaea) oil, sesame (Sesamum indicum) seed oil, sunflower (Helianthus annuus) oil, and black seed (Nigella sativa) oil, have been proven both by experimental and clinical studies, efficiency of these oleates in wound healing has not been comparatively investigated so far. This experimental study aimed to reveal the wound healing potencies of H. perforatum oleates in various edible oils (olive oil, sesame seed oil, sunflower oil, and black seed oil) comparatively, both in analytical and pharmacological means. Firstly, quality specifications of the edible fixed oils used in maceration were analyzed by GC-MS chromatography, and the specific marker components (i.e., oleuropein in olive oil and thymoquinone in black seed oil) were determined by HPLC or sesamin and sesamol were measured by UV spectroscopy in sesame seed oil. Then macerates were prepared with the traditional sun maceration technique. The amounts of the main active components, namely hypericin, hyperforin, and pseudohypericin, were determined by LC-MS and UV methods. Since fixed oils have also known to possess some wound healing activity in vitro and in vivo studies were conducted to determine the wound healing effects of both the fixed oils and the oleates comparatively. The results demonstrated that the wound-healing activity of all oleates were significantly higher comparing to that of the fixed oils used as vehicle. In vivo experiments showed that oleates in olive oil and sesame oil provided the best synergetic effects among the others.