Finansal performansın çok kriterli karar verme teknikleri ile ölçümü Türkiye'deki katılım bankalarının performansı üzerine bir araştırma
Measurement of financial performance with multi-criteria decision making technique a study on the performance of participation banks in Turkiye
- Tez No: 814816
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLER ÖZÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bir Ülke ekonomisinde bankacılık sektörü büyük bir öneme sahiptir, bankacılık sektörü diğer ekonomik sektörlerden ayrı olarak bir ülkenin finansal göstergesi şeklinde bilinmektedir. Önemli finansal aracı kurumu olarak bilinen bankacılık sektöründe yaşanın olumlu ya da olumsuz herhangi bir olay ister istemez diğer ekonomik yapıları da etkilemektedir. Bu doğrultuda bankacılık sektörü bir ülkenin ekonomik gelişmesi açısından kilit bir konuma sahiptir. Bankacılık sisteminin bir unsuru olan katılım bankaları son yıllarda küresel ekonomide ve Türkiye ekonomisinde hızla büyümektedir. Günümüzde küreselleşme ile beraber katılım bankalarının performans değerlendirmesi, sürdürülebilir ve karlı büyümelerine katkı sağlaması açısından önem kazanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, 2016 – 2020 yılları arasında Türkiye'de faaliyette bulunan kamu ve özel sermayeli beş katılım bankasının (Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Albaraka Katılım Bankası, Kuveyt Katılım bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası) performansının değerlendirmektir. Bu kapsamda, sermaye yeterliliği, bilanço yapısı, aktif kalitesi, likidite, karlılık ve gelir-gider yapısı olmak üzere altı (6) temel kriter ve yirmi (20) alt kriterden oluşan değişkenler kullanılmıştır. Oranlar oluşturulduktan sonra çok kriterli karar verme yöntemlerinden ENTROPI yöntemi ile seçilmiş olan kriterlerin ağırlıkları belirlenmiş, ardından TOPSIS yöntemi ile bankaların performans sıralaması gerçekleştirilmiştir. Ortalama değer sonuçlarına göre, en yüksek puana sahip olan banka Vakıf Katılım Bankası yer almıştır. 2. Sırada Ziraat Katılım Bankası, 3. Sırada Kuveyt Katılım Bankası, 4. Albaraka Katılım Bankası ve 5. Sırada Türkiye Finans Katılım Bankası yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The banking sector has a great importance in a country's economy, because the banking sector is known as the financial indicator of a country apart from other economic sectors. Any positive or negative event in the banking sector, which is known as an important financial intermediary institution, inevitably affects other economic structures. In this respect, the banking sector has a key position in terms of the economic development of a country. Participation banks have been growing rapidly in the global economy in recent years. Today, whit globalization, performance evaluation of participation banks has gained importance in terms of contributing to their sustainable and profitable growth. The main objective of this study is to evaluate the performance of five (5) participation banks (Vakıf Participation Bank, Ziraat Participation Bank, Albaraka Participation Bank, Kuveyt Participation Bank, Türkiye Finans Participation Bank) operating in Turkey between 2016 and 2020. This study consist of six (6) main criteria and twenty (20) sub-criteria, capital adequacy, balance sheet structure, asset quality, liquidity, profitability and income-expense structure. After the ratios are created, the weights of criteria selected by the ENTROPI method, one of the multi-criteria decision-making methods, are determined by the TOPSIS method to determine which bank performs better in which year and then the performance ranking of the banks is realized according to the data found. As a result of the analysis, Vakıf Participation Bank and Ziraat Participation Bank have the best performance for all years, while Türkiye Finans Participation Bank has the lowest performance.