1960 sonrası çağdaş sanatta ekolojik temelli yaklaşımlar
Ecological-based approaches in contemporary art after 1960
- Tez No: 814819
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORGA KANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
1960 Sonrası Çağdaş Sanatta Ekolojik Temelli Yaklaşımlar başlıklı tezi, çağdaş sanatta ekolojik yaklaşımların ortaya çıkışı ve gelişimine odaklanarak, sanat ve ekolojinin kesişiminim araştırıyor. 1960'lardan bu yana sanatçıların ekolojik meselelerle nasıl ilgilendiklerini, geleneksel sanat kavramlarına nasıl meydan okuduklarını ve çevre bilincine ve sürdürülebilirliğe nasıl katkıda bulunduklarını araştırıyor. Genel olarak tez, çağdaş sanatta ekolojik yaklaşımların önemini vurgulamaktadır. Çevre bilincini artırma, eleştirel diyaloğu teşvik etme ve olumlu değişime ilham verme konusunda sanatın dönüştürücü gücünün altını çiziyor. Ekolojik ilkeleri ve temaları çalışmalarına entegre eden sanatçılar, insan-doğa ilişkisinin daha geniş bir şekilde anlaşılmasına ve hızla değişen dünyamızda çevre yönetiminin önemine katkıda bulunurken sanatsal çalışmalarımdaki doğa ilişkimin temelini araştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis“Ecological Approaches in Contemporary Art after 1960”focuses on the emergence and development of ecological approaches in contemporary art, exploring the intersection of art and ecology. It investigates how artists have engaged with ecological issues since the 1960s, challenged traditional notions of art, and contributed to environmental consciousness and sustainability. In general, the thesis emphasizes the significance of ecological approaches in contemporary art, highlighting the transformative power of art in increasing environmental awareness, fostering critical dialogue, and inspiring positive change. By integrating ecological principles and themes into their works, artists contribute to a broader understanding of the human-nature relationship and the importance of environmental stewardship in our rapidly changing world. The research aims to delve into the foundations of my artistic practice, exploring the fundamental relationship between nature and my artistic endeavors.