Cumhuriyet dönemi Türk şiirinde aşkın görünümleri (Fenomenolojisi)
Views of love in the Turkish Republic poetry (Phenomenology)
- Tez No: 814820
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Dünyanın var oluşundan hatta insanların yaradılışından beri yaşanan 'aşk' duyumu için o kadar fazla şey söylenmiştir ki hangisinin doğru olup hangisinin olmadığı tartışılamaz. Çünkü aşk yaşandığı döneme, duruma, kişiye göre değişiklik gösterebilir. Edebiyat, bu önerme ve teorilerden başka, aşkı tema olarak çalışarak aşkın çeşitli ve farklı fenomenlerinin görünmesine vesile olmuştur. Bu bağlamda hem edebiyatta hem de düşünce tarihinde aşk, yaşamla iç içe olarak işlenmiştir. Bu durumda düşünce tarihi, aşkla ilgili teori geliştirmek ve bu teorileri önermelerle desteklemek isteyince edebi eserlerdeki aşkın fenomenlerine bakılmıştır. Bu bağlamda bu tezde Cumhuriyet Dönemi Türk Şiiri'nde aşkın görünümleri/görüngüleri tespit edilmiş ve bunların şiirlere nasıl yansıdığı, şiirlerde nasıl işlendiği psikanaliz ve felsefe yan okumalarıyla ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bizim de burada anlatmak istediğimiz şey 'aşk' duyumunu Cumhuriyet Dönemi şairlerinin bilinçlerindeki yansımalarından hareketle daha elle tutulur boyutlara taşırken, aşk için geçirilen onca cinnetin, bilinç kaybının, yapılan onca fedakârlıkların sebeplerini bir nebze de olsa anlamlandırmaya ve göstermeye çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
So much has been said about the sense of 'love' that has been experienced since the creation of the world and even the creation of humans, that it cannot be argued which is true and which is not. Because love can vary according to the period, situation and person. Apart from these propositions and theories, literature has been instrumental in the appearance of various and different phenomena of love by working as a theme. In this context, both in literature and in the history of thought, love has been intertwined with life. In this case, when the history of thought wanted to develop a theory about love and support these theories with propositions, the phenomena of love in literary works were examined. In this context, in this thesis, the aspects/phenomena of love in the Turkish Poetry of the Republican Period have been determined and it has been tried to reveal how these are reflected in the poems and how they are processed in the poems with psychoanalysis and philosophy side readings. What we want to tell here is to try to make sense of and show the reasons for all the insanity, loss of consciousness, and sacrifices made for love, while carrying the sense of 'love' to a more tangible dimension with reference to the reflections in the consciousness of the poets of the Republican Era.