Örgüt geliştirme tekniği olarak takım kurma
Team building as an organization development technique
- Tez No: 81482
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DUYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Geçmişten günümüze Dünya'da devamlı bir değişim yaşanmaktadır.İşletmeler de bu çevrede yaşamlarını devam ettiren ve değişime ayak uydurmak zorunda olan kurumlardır. İşte bu değişime cevap vermede işletmelere yardımcı olan süreç, örgüt geliştirmedir. Örgüt geliştirme, beşeri kaynaklara dayanan, davranış bilimlerine ait bilgi ve teknikleri de kullanarak, örgüt kültüründe bir değişim başlatmayı planlayan bir süreçtir, örgütte inançları, davranışları, değerleri, yapıyı ve uygulamaları değiştirme yoluyla örgütün değişikliklere daha kolay uyum sağlamasına yardımcı olmaktadır. 1940'lı yıllarda yapılan laboratuvar eğitimi ve araştırma, inceleme ve geribildirim çalışmaları örgüt geliştirmeye temel oluşturmuştur. Bu sürece Kurt Lewin gibi birçok davranış bilimcisinin katılımı, tarihinin oldukça zengin olmasını sağlamıştır. Örgüt geliştirme sürecinde amaçlara ulaşılabilmesi için kullanılan çeşitli teknikler vardır. Bu tekniklerden bazıları; amaçlara göre yönetim, duyarlılık eğitimi, yönetim tarzım geliştirme ölçeği v.b.dir. Takım kurma yine örgüt geliştirme tekniklerinden biridir.Takım kurma, iş yapma usullerine, kişiler arası ilişkilere ve liderin diğer grup üyeleriyle olan ilişkilerine yönelerek grubun etkinliğini geliştirme sürecidir. Takım kurmanın amacı, takım üyelerinin gayretlerinin birbiri ile uyumlu olmasına katkıda bulunmak, grup üyeleri arasındaki ilişkileri geliştirerek, karşılıklı güven ve açıklığı sağlamaktır. İşletmeler hergün daha fazla takımlara yönelmektedir. Bunun nedeni ise, eski örgüt yapılarının değişimlere ayak uydurmada zorluklara neden olması ve takımların bir işi yürütmenin en iyi yolu olarak görülmesidir. Takımlar, kalite, esneklik, çalışan tatmini, koordinasyon gibi konularda işletmelere üstünlük sağlamaktadır. Yapılan uygulama çalışmasında, takımların çeşitli kademelerde ve çeşitli amaçlar doğrultusunda görev yaptıkları görülmüştür. Bu işletmede, doğal çalışma takımları ve problem çözme takınılan görevlerine devam etmektedirler. Takım çalışması esnasında işletmeler çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu işletmede tespit edilensorunlar, yöneticilerin yetki devrini kabul etmemesi ve kişisel çalışmaya alışmış kişilerin paylaşma konusunda direniş göstermesinden kaynaklanmaktadır. Fakat bütün bu zorluklar doğru yöntemler seçildiği takdirde aşılabilmektedir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT We live in a World wich changes continuously. In this changing environment operate also the companies. To make the organization responsive to change, management must built a capability for responsiveness into the overall organizational design and its managerial practices.Recognition of this led to the concept of organization development. Organization development is a long-range effort to improve an organization's problem- solving and renewal processes, through a more effective and collaborative management of organization culture by the use of theory and technology of applied behavioral science. The history of organization development is rich with the contributions of behavioral scientists. One of these scientists is also Kurt Lewin. The laboratory training and the survey research feedback are two main steps in the history of organization development. To improve the functioning of organizations, organization development professionals have created different techniques. The major kinds of techniques are as follows: sensitivity training, managerial grid, mamagement according goals and team building. Team building is one of the most frequently used organization development techniques. The purposes of team building are to set goals and priorities, clarify roles and responsibilities, identify problems and conflicts, improve communication and understanding. Teams often have difficulty in operating effectively. Problems that inhibit effective operation include interpersonal differences or conflicts, ineffective communication and the reluctance of managers to transfer their authority to the teams. However, with the use of right techniques companies may overcome these problems. IV