Hisse senedi opsiyonları ve fiyatlandırması
Stock exchange options and pricing
  1. Tez No: 81483
  2. Yazar: SİNAN BURAK SALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLER ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı hisse senedi opsiyonlannın fiyatlama ilkelerini inceleyerek, Türkiye şartlarında uygulanabilirliğini araştırmaktır. Bu genel amaç doğrultusunda öncelikle opsiyon piyasasının genel yapısı ve işleyişi belirtilmiştir. Daha sonra opsiyon sözleşmelerinin fiyatlama esasları açıklanmış, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda yüksek işlem hacmine sahip Migros, Tüpraş ve Yapı ve Kredi Bankası hisse senetleri seçilmiş ve bu hisse senetleri için Black-Scholes ve Binom opsiyon fiyatlama modelleri kullanılarak opsiyon primleri hesaplanmıştır. Ayrıca opsiyon priminin bulunmasında en önemli değişken kabul edilen volatilitenin yaklaşık hesabında, hisse senetlerinin geçmişe dönük değerleri kullanılmıştır. Bu yöntemle; Migros, Tüpraş ve Yapı ve Kredi Bankası'nm hisse senetlerinin bir ve üç aylık volatilite değerleri bulunmuştur. Çalışmada genelde binom modeli ile hesaplanan opsiyon primleri biraz daha yüksek çıkmıştır. Yatırımcıların kar-zarar profilleri incelendiğinde ise, bazen opsiyon alıcısının, bazen de opsiyon satıcısının karda olduğu görülmüştür. Ayrıca geçmişe dönük volatilite değerleri daha sonra gerçekleşen volatilite değerleri ile karşılaştınlmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda bir aylık volatilite değerlerinin üç aylık volatilite değerlerinden daha doğru sonuçlar verdiği görülmüştür. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research work tried to put the principals of option pricing models and its applicability in Turkey. By this objective first, the general structure and mechanism of option markets described. After this the principals of option pricing models explained and the option premiums of Migros, Tüpraş and Yapı Kredi Bank stocks that has high trading volume in Istanbul Stock Exchange has priced by using Black-Scholes and Binomial option pricing models. Moreover, in approximate calculation of the volatility, accepted as the most important variable in determining of the option premiums, historical values of the stocks have been used. By using this method one and three month volatilities of Migros, Tüpraş and Yapı Kredi Bank stocks calculated. In this study, it has been seen that the values of option premiums calculated by using binomial model is higher than those calculated by using Black-Scholes Model. When it is tried to put the profit-loss profile of the investors, the profit-loss of the option buyers or sellers changes in expiration of the option. In addition the historical volatility is compared with the real volatility. As a result of this comparison one-month volatility values gave more accurate results than three-month volatility values.