Forecasting the Turkish ev ownership by usingprophet algorithm
Kullanarak Türk elektrikli araç sahipliğinin tahmini prophet algoritmasi
- Tez No: 814829
- Danışmanlar: DR. ALİ SERCAN KESTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Fosil kaynakların tükenmesi, enerjiye bağımlılık, artan yakıt maliyetleri ve fosil yakıtlı araçların neden olduğu çevresel kaygılar, pil teknolojisindeki ve üretim süreçlerindeki gelişmelerin yanı sıra elektrikli araçlara (EV) geçişi hızlandırdı. Elektrikli araçların (EV'ler) benimsenmesi çeşitli ortamlarda incelenmiştir, ancak konu, ulaşım kurumları, politikaları ve uygulamaları açısından daha az gelişmiş ortamlar için nadiren ele alınmıştır. Bununla birlikte, temel olarak EV'lerin yüksek yatırım maliyetleri (perakende satın alma fiyatı) nedeniyle, çeşitli destekleyici politika önlemleri olmaksızın geleneksel fosil yakıtla çalışan araçlarla şu anda ekonomik olarak rekabet edemiyor. Ülkedeki zorluklar ve fırsatlar tartışılır ve bir SWOT analizi şeklinde sunulur. Bu makale, toplam sahip olma maliyetlerine bakarak geleneksel benzinli arabalara kıyasla EV'ler için mevcut maliyetleri ve gelecekteki beklentileri analiz ediyor. Türkiye'de elektrikli araç benimsenmesinin mevcut durumunu incelemek ve insanların elektrikli araba fikrine ilişkin görüşlerini ve kabullerini öğrenmek için bir anket yapıldı. Ve peygamber modeli, EV'lerin hisse senedi piyasasının hacmini yıllara göre tahmin etmek için kullanıldı. Çalışma, Türkiye'de elektrikli araçlara potansiyel geçişin, politikalar, kurumlar, mevcut pazar dinamikleri, teknolojik altyapı ve sosyal kısıtlamalar dahil olmak üzere aşılması gereken çeşitli sosyal ve teknik zorluklar sunduğunu gösteriyor. Ancak ülkede elektrikli araçların kabulü hala düşük. Bu amaçla, elektrikli araçların daha fazla görünürlük elde etmesi için elektrikli toplu taşıma ve elektrikli kamu filoları başta olmak üzere toplumsal bilinçlendirme faaliyetleri güçlendirilmelidir. Buna ek olarak, Türkiye'nin birçok yerinde EV'lerin altyapısı daha da genişletilmeli ve EV'lerle ilgili teşvikler konusunda daha fazla adım atılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Fossil resource depletion, dependence on energy, increasing fuel costs and environmental concerns caused by fossil fuel vehicles, along with advances in battery technology and manufacturing processes have fueled the transition towards electric vehicles (EV). The adoption of electric vehicles (EVs) has been examined in various settings, yet the issue has rarely been addressed for less developed settings in terms of transport institutions, policies, and practices. However, mainly due to their high investment costs (retail purchase price) of EVs, it is currently economically uncompetitive with traditional fossil fuel-powered vehicles without various supportive policy measures. Challenges and opportunities in the country are discussed and presented in the form of a SWOT analysis. This paper analyzes current costs and future prospects for EVs compared to conventional petrol cars looking at the total costs of ownership. A questionnaire was conducted to examine the current status of electric vehicle adoption in Turkey and to find out people's opinions and their acceptance of the idea of electric cars. And the prophet model was used to forecast the volume of share market of EVs by years. The study shows that the potential transition to electric vehicles in Turkey presents several social and technical challenges that need to be overcome including policies, institutions, current market dynamics, technological infrastructure, and social constraints. However, acceptance of electric vehicles is still low in the country. To this end, social awareness activities, especially electric public transportation, and electric public fleets, should be strengthened for electric vehicles to achieve greater visibility. In addition of that, EVs infrastructure should be further expanded in most parts of Turkey and more steps should be taken regarding EVs related incentives.