Robert Schumann 4 korno için konser parçası Op. 86 müzikal ve teknik açıdan incelenmesi
Robert Schumann concert piece for 4 horns Op. 86 musical and technical analysis
- Tez No: 814830
- Danışmanlar: PROF. AYHAN KERİM GÜRERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
19. yüzyıl müziğinin önemli bestecilerinden biri olan Robert Schumann, müziğinde farklı solistlik çalgılar için eserlere yer vermesinin yanısıra korno repertuarı için de eserler bestelemiştir.“Dört Korno İçin Konser Parçası (Op. 86)”adlı eseri bu eserlerden en göze çarpanıdır. Bu çalışmada, eserin müzikal ve teknik açıdan incelenmesinin yanında form ve armonik yapısıda incelenmiştir. Araştırmanın yönteminde içerik ve doküman analiz yöntemi uygulanarak verilere ulaşılmıştır. Yapılan bu araştırmanın eseri çalacak korno sanatçıları için eser çalışma süreçleri içerisinde bir rehber niteliği taşıyacağı düşünülmektedir. Eserin genel yapısına bakıldığında, Schumann'ın yenilikçi yaklaşımını yansıttığı ve valfli kornonun müzikal evrimini temsil eden önemli bir çalışma olduğu görülmektedir. Araştırma sürecinde, eserin müzikal yapısı, enstrümantasyonu ve müzikal içeriği detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Eserin üç bölümden oluştuğu ve icra zorluğu açısından dönemine göre teknik açıdan oldukça zor pasajların olduğu belirlenmiştir. Schumann'ın bu eseri, valfli kornonun sunduğu teknik olanakları ortaya çıkarmak için bestelediği gibi, barok konçerto grosso formundan etkilenen ve özgün bestecilik tarzını yansıtan bir yapıda olduğu görülmüştür. Yapılan teknik ve müzikal analize göre, eserin müzikal ve teknik açıdan dikkate değer bir eser olduğunu göstermekte olup eserin valfli kornonun müzikal evrimini gösterdiği, Schumann'ın bestecilik tarzını yansıttığı, korno repertuvarının zenginleşmesine katkıda bulunduğu ve diğer bestecilere ilham kaynağı olduğu sonucuna varılmıştır. Bu araştırma, Schumann'ın müzikal etkisinin anlaşılmasına ve korno müziğinin ilerlemesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca, valfli kornonun icra teknikleri ve müzikal uygulamalardaki gelişimi konusunda daha fazla çalışmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Robert Schumann, one of the important composers of the 19th century music, composed works not only for different solo instruments in his music, but also for the horn repertoire. His work“Concert Piece for Four Horns (Op. 86)”is one of the most notable pieces in this regard. In this study, the musical and technical aspects of the piece were examined, as well as its form and harmonic structure. The data was obtained through content and document analysis methods in the research methodology. It is believed that this research will serve as a guide for horn players who will perform the piece during their rehearsal process. When looking at the overall structure of the piece, it is evident that it reflects Schumann's innovative approach and represents an important work that embodies the musical evolution of the valve horn. In the research process, the musical structure, instrumentation, and musical content of the piece were analyzed in detail. It was determined that the piece consists of three movements and contains technically challenging passages for its time. Schumann composed this piece not only to showcase the technical possibilities of the valve horn but also to reflect his original compositional style influenced by the Baroque concerto grosso form. Based on the technical and musical analysis, it is shown that the piece is a remarkable work both musically and technically, demonstrating the musical evolution of the valve horn, reflecting Schumann's compositional style, contributing to the enrichment of the horn repertoire, and serving as an inspiration for other composers. This research is believed to contribute to the understanding of Schumann's musical influence and the advancement of horn music. Furthermore, further studies on the performance techniques and musical applications of the valve horn are recommended.