Bınge Watchıng pratiğinin izleme kültüründeki yeri ve temel motivasyonları
The place of Binge Watching practice in viewing culture and its basic motivations
  1. Tez No: 814836
  2. Yazar: SERCAN BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN OTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Güzel Sanatlar, Sosyoloji, Philosophy, Fine Arts, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İzleme kültürünün popüler tüketim pratiklerinden biri olan Binge Watching, seyircilerin tek oturumda ardı ardına seri içerik izlemeleri üzerine kuruludur. Binge Watching pratiğinin uygulanma mecrası video stream servisleridir. Bu servislerin sağladığı teknolojik olanaklar seyircilere otonomi sağlayarak ardı ardına izleme pratiğine yönlendirmektedir. İzleyiciler ilgili pratiği kullanarak gerçekleştirdikleri aşırı içerik tüketiminin neticesinde kültürel kazançlar elde ettiklerini beyan etmişlerdir. Seyircilerin Binge Watching pratiğiyle gerçekleştirdikleri tüketimi sosyal medya üzerinden teşhir ederek toplumsal bağlar kurdukları gözlemlenmiştir. Binge Watching pratiğinin gerçekleşmesine sebebiyet veren temel motivasyonları bulmak amacıyla ilgili pratiğin sağladığı kültürel ve sosyal kazanımları Ayrım Teorisi üzerinden irdeleyeceğiz. Kültürel ve sosyal kazanımların birleşimden oluşan simgesel sermaye kavramını, insanlığın tüketim tarihi boyunca geçirdiği dönüşümdeki rolünü araştırarak, ilgili pratiğin motivasyonlarını anlamlandırmaya çalışacağız. Ardı ardına izleme pratiğinin temel motivasyonlarından birinin simgesel sermaye kazanımı olduğu savımızı desteklemek amacıyla Binge Watching ve FoMO ilişkisini araştıracağız. Binge Watching pratiğinin ülkemizdeki yansımasını görmek amacıyla ardı ardına izleme konulu akademik izleyici çalışmalarında yer alan seyirci beyanlarını derleyerek, simgesel sermaye kazanımı bağlamında analiz edeceğiz.
Özet (Çeviri)
One of the latest and most popular consumption practices of the viewing culture, Binge Watching is based on audiences' binge-watching in a single session. The medium through which Binge Watching is practiced is video streaming services. The technological possibilities provided by these services provide viewers with autonomy and lead them to the practice of binge watching. Viewers have declared that they have achieved cultural gains as a result of the excessive content consumption they have realized by using the relevant practice. It has been observed that the audience establishes social bonds by exposing their consumption through Binge Watching practice on social media. We aim to find the main motivations that lead to the practice of Binge Watching by analyzing the cultural and social gains of the practice through the Discrimination Theory. In order to do this, we will look for the concept of symbolic capital, which is a combination of cultural and social capital, in the transformation of practices that humanity has followed throughout the history of consumption. In order to support our argument that one of the main motivations of Binge Watching is the acquisition of symbolic capital, we will analyze the relationship between Binge Watching and FoMO. In order to see the reflection of Binge Watching practice in Turkey, we will compile the audience statements in academic audience studies on binge watching and analyze them in the context of symbolic capital acquisition.