Yapı bilgi modellemesinin proje yönetim süreçlerine etkisi
- Tez No: 814844
- Danışmanlar: DR. MEHTAP BATTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Küreselleşen dünyada teknoloji, bütün sektörleri etkilediği gibi mimarlık ve mühendislik alanlarında da büyük ölçüde etki yaratmaktadır. Süreçlerin hızlanması ve kolaylaşması için çok fazla seçenek sunan teknolojik gelişmeler, projelerin tasarım ve inşa aşamalarıyla kullanım sürelerini kapsayan olanaklar tanımaktadır. Meydana gelen teknolojik gelişmelerle birlikte ortaya çıkan Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) sistemi ise bahse konu olan teknolojiler arasında en çok tercih edilenlerden birisidir. YBM temel olarak, birbirinden farklı projelerin tasarımında, inşaat aşamasında ve sürdürülmesinde paydaşların ortak bir şekilde kullanılabileceği bilgi paylaşım süreci olarak tanımlanabilir. Bu süreçlerin yönetilmesi konusunda ise farklı yazılımların kullanılması mümkündür. Kullanan yazılımlarla birlikte işveren, mühendisler, müteahhitler ve mimarların yanında projede görev yapan tüm çalışanlar süreçle alakalı bilgilere ve detaylara kolay bir şekilde erişebilmektedir. Pek çok ülkede kullanımı zorunlu hale gelen YBM sisteminin, Türkiye'de de kullanımı her geçen gün artış göstermektedir. Projenin plan ve tasarım aşamasından sonlandırıldığı aşamaya kadar bütün adımlarda aktif bir şekilde faydalanılan sistem, çalışanların tamamının birbiriyle iletişim kurmasını ve herhangi bir zamanda farklı seviyelerde bulunan yöneticiler arasında bilgi akışı sağlanmasına olanak tanımaktadır. YBM sistemi bir mimari yazılım ya da mühendislik programı değil, etkili bir bilgi yönetim sistemidir. Bu çalışmanın amacı, Yapı Bilgi Modellemesine ilişkin bir çerçeve oluşturarak Türk şirketlerine yol gösterici bir kılavuz hazırlamaktır. Literatürde yer alan çalışma çeşitliliği incelendiğinde YBM ile ilgili çalışmaların oldukça az olduğu dikkat çekmektedir. Bu bağlamda hazırlanan çalışmanın alan yazına önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, technology has a great impact on architecture and engineering, as it affects all sectors. Technological developments, which offer many options to speed up and facilitate processes, provide opportunities that cover the design and construction phases of projects and their lifetimes. The Building Information Modeling (BIM) system, which occurred with the technological developments is one of the most preferred technologies. BIM can basically be defined as an information sharing process in which stakeholders can be used jointly in the design, construction phase and maintenance of different projects. It is possible to use different software to manage these processes. All employees working on the project, as client, engineers, contractors and architects, can easily access information and details related to the process with the software they use. The use of the BIM system, which has become necessary in many countries, is increasing day by day in Turkey as well. The system which is actively used in all steps from the planning and design to the finalization phase of the project, allows all employees to communicate with each other and to provide information flow between managers at different levels at any time. BIM system is not an architectural or engineering software, it is an effective information management system. The aim of this study is to create a framework for Building Information Modelling (BIM) and prepare a guiding manual for Turkish companies. When examining the diversity of studies in the literature, it is noticed that there is a significant lack of research on BIM. In this context, it is believed that the prepared study will make significant contribution to the literature in the field.