Online metacognitive scaffolding in the context of academic English writing: A qualitative study
Akademik İngilizce yazma bağlamında üstbilişsel (metacognitive) müdahaleler: Bir vaka çalışması
  1. Tez No: 814895
  2. Yazar: JOSILYN MICHELLE MARKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU UMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu vaka çalışma, akademik yazma süreci boyunca üniversite öğrencileri arasında üstbilişsel (metacognitive) becerilerin ve stratejilerin uygulanmasını incelemektedir. Çalışma üç araştırma sorusuna cevap vermeyi amaçlamıştır: (1) Katılımcılar akademik yazma süreci boyunca hangi üstbilişsel beceri ve stratejileri uyguluyorlar? (2) Çevrimiçi üstbilişsel destek modülleri, akademik yazma süreci boyunca katılımcıların üstbilişsel stratejileri kullanmalarını nasıl etkilemiştir? (3) Katılımcıların akademik yazma süreci boyunca üstbilişsel becerileri ve stratejileri kullanmaları genel yazma başarılarına nasıl katkıda bulunmuştur? Veriler, öğrenci yazma çıktıları ve esere dayalı görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Veri analizinden, güvenin etkisi, ön bilgi, etki, benlik kavramı, izleyici algısı, zaman tahsisi ve karmaşıklık yargılarının üstbilişsel süreçler üzerindeki etkisi dahil olmak üzere yedi tema ortaya çıkmıştır. Bulgular, üstbilişsel desteğin, özellikle akademik yazma konusunda güven düzeyi düşük olan öğrenciler arasında yazma performansını önemli ölçüde artırabileceğini göstermektedir. Bu bulguların öğretim tasarımı ve öğretimi üzerindeki etkileri tartışılmaktadır. Tasarıma dayalı araştırma kullanarak ve nicel verileri birleştirerek belirli üstbilişsel desteğin etkinliğini test etmek için daha fazla araştırma yapılması önerilmektedir. Genel olarak, bu çalışma akademik yazımda üstbilişsel süreçlerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunur ve etkili üstbilişsel destek hakkında fikir verir.
Özet (Çeviri)
This qualitative study investigated the application of metacognitive skills and strategies among university students throughout the academic writing process. The study aimed to answer three research questions: (1) What metacognitive skills and strategies do participants apply throughout the academic writing process? (2) How did online metacognitive support modules affect the participants' use of metacognitive strategies throughout the academic writing process? (3) How do participants' use of metacognitive skills and strategies throughout the academic writing process contribute to their overall writing achievement? Data were collected through student writing output and artifact-based interviews. Seven themes emerged from the data analysis, including the influence of confidence, prior knowledge, affect, self-concept, audience perception, time allocation, and judgments of sophistication on metacognitive processes. The findings suggest that metacognitive support can help improve writing performance, particularly among students with lower levels of confidence in academic writing. The implications of these findings on instructional design and instruction are discussed. Further research is recommended to test the efficacy of specific metacognitive supports using design-based research and incorporating quantitative data. Overall, this study contributes to a better understanding of metacognitive processes in academic writing and provides insights into effective metacognitive support.