Oryantiring etkinliklerinin 4. sınıf öğrencilerinin problem çözme becerilerine etkisi
The effect of orienteering activities on problem-solving skills of 4th grade students
- Tez No: 814904
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 711
Özet
Bu araştırmanın amacı oryantiring etkinlikleri kapsamında 4. sınıf öğrencilerinin problem çözme becerilerini karma yöntem ile incelemektir. Araştırma, Karadeniz bölgesinde bulunan bir devlet okulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmada iç içe desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda yarı deneysel desen, nitel boyutunda ise durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi önce kolay örnekleme yöntemi ile belirlenmiş, ardından deney (21 öğrenci) ve kontrol (27 öğrenci) grupları basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile gruplara atanmış, son olarak deney grubu öğrencileri ölçüt örnekleme yöntemi ile beş öğrenciden oluşan gruplara ayrılmıştır. Araştırmada nicel (problem çözme başarı testi) ve nitel (problem çözme etkinlikleri, problem çözme kâğıdı, ses ve video kayıtları, metafor inceleme) veri toplama araçları birlikte kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının akademik başarılarının karşılaştırılması Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann-Whitney U Testi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deney grubu öğrencileri 4 ayrı parkura katılmış ve her parkurda oryantiring odaklı 3 adet çevre ve alan ölçme problemi çözmüştür. Öğrencilerin etkinlikler sırasında gösterdikleri performanslar Pólya'nın (1973) tanımladığı problem çözme aşamalarına göre analitik rubrik kullanılarak betimsel analiz yöntemi ile incelenmiştir. Deney grubu öğrencilerinin oryantiring temelli problem çözme etkinliklerine yönelik görüşleri etkinlikler sonrasında metafor inceleme yöntemi ile elde edilmiş, veriler olumlu ve olumsuz görüşler temalarına bağlı kalınarak betimsel analiz yöntemi ile incelenmiştir. Araştırmanın sonuçları deney ve kontrol grubu öğrencilerinin son test puanları arasında anlamlı bir farklılığın olduğunu göstermektedir. Etkinlik sırasında ve sonrasında elde edilen veriler oryantiringin öğrenciler tarafından eğlenceli, merak uyandırıcı, şaşırtıcı olarak tanımlandığına işaret ederken; bu durumun onların son test başarıları üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Nitel veri analizi sonucunda; öğrencilerin problem metinlerinde tanımlanan ve tanımlanmayan verileri genellikle başarıyla tespit ettiği, plan yapma aşamasında çoğunlukla matematik cümlesi yazma stratejisini işe koştuğu belirlenmiştir. Grupların problemi kendi cümleleri ile ifade etme ve geriye bakma aşamalarında güçlük yaşadıkları, öğrencilerin problem çözme sürecini aritmetik işlem yapma olarak değerlendirdikleri tespit edilmiştir. Oryantiring etkinlikleri sırasında başarılı performans sergileyen grupların aynı zamanda son test puanlarının da yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine problem-solving skills of 4th grade students within scope of orienteering activities with mixed method. This study was carried out in a public school located in Black Sea region. Embedded mixed methods research design was used in this study. Quasi-experimental design was used in quantitative dimension of study and case study was used in qualitative dimension. Sample of this study was first determined by convenience sampling method, then experimental (21 students) and control (27 students) groups were assigned to the groups with simple random sampling method, finally experimental group students were divided into groups of five students using the criterion sampling method. In this study quantitative (problem solving achievement test) and qualitative (problem solving activities, problem solving paper, audio and video recordings, metaphor examination) data collection tools were used together. Comparison of academic achievements of experimental and control groups was performed by using Wilcoxon Signed Rank Test and Mann-Whitney U Test. Students of experimental group participated in 4 different orienteering courses and solved 3 perimeter and area measurement problems focused on orienteering in each course. Performances of students during activities were analyzed by descriptive analysis method using analytical rubric according to the problem-solving stages defined by Pólya (1973). The opinions of experimental group students regarding orienteering-based problem-solving activities were obtained by metaphor examination method after activities and data were examined by descriptive analysis method by holding to themes of positive and negative opinions. Results of the study shows that there is a significant difference between post-test scores of experimental and control group students. While data obtained during-after activity pointed out that orienteering was described as fun, exciting, amazing by students; it was concluded that this situation had an effect on their post-test achievements. It was determined that the students generally successfully identified defined and undefined data in the problem texts, and mostly used the strategy of writing a mathematical sentence during planning phase. It was determined that groups had difficulties in expressing the problem in their own words and in stages of looking back, and that students evaluated problem-solving process as performing mathematical operations. It was determined that groups performed successfully during orienteering activities also had high post test scores.