Yetişkinlerde venöz kan alma sırasında uygulanan buzzy yönteminin ağrı, anksiyete, kan basıncı ve nabız üzerine etkisi
The effect of buzzy method applied during venous blood collection in adults on PAİN, anxiety, blood pressure and pulse
  1. Tez No: 814916
  2. Yazar: NİSANUR AYGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK HASGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Hemşirelik, Emergency Medicine, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Hastalar kan alma işlemi sırasında ağrı hissedebilir ve anksiyeteye girebilirler. Bu durumun kan basıncı ve nabız üzerine etkileri olabilmektedir. Bu çalışmada hedeflenen ise girişimsel uygulama olan kan alma işlemi sonrasında hastalarda oluşan ağrı hissini ve bununla birlikte oluşabilecek anksiyete, kan basıncı ve nabız üzerine etkilerini belirlemek ve bu etkileri buzzy uygulamasıyla en aza indirgemek amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışma, Tekirdağ il merkezinde bulunan Namık Kemal Üniversite Hastanesi erişkin acil servis biriminde 01.11.2022 - 01.03.2023 tarihleri arasında çalışmaya gönüllü olarak katılan yetişkinler ile randomize – kontrollü prospektif bir çalışma olarak yürütüldü. Araştırma evreni, 01.11.2022 - 01.03.2023 tarihleri arasında araştırmanın yapılacağı birime başvuran 18-65 yaş grubu, Türkçe konuşup anlayabilen yetişkinlerdi. Çalışma örneklemi, belirtilen tarihlerde acil servise başvuran ve araştırma grubu seçim kriterlerini taşıyan yetişkinlerden oluşturuldu. Birimin rutin kan alma uygulaması sırasında her bir gruba kan alma işlemi sırasında uygulanan“buzzy”sisteminin bireyde meydana gelen ağrı, anksiyete düzeyi, kan basıncı ve nabız üzerine etkisinin belirlenmesi üzerine araştırılacağı çalışmada iki örneklem düzeninin de (deney-kontrol) %80 güç, %5 yanılma payı, 0,4' lük etki büyüklüğü ile her bir grupta 78 olmak üzere toplamda 156 hasta çalışmaya dahil edildi. Örneklem hacmi G*Power 3.1.9.6 programı yardımı ile hesaplanmıştır. İstatistiksel analizler için NCSS (NumberCruncher Statistical System) 2020 Statistical Software (Utah, USA) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (ortalama, standart sapma, medyan, sıklık, oran) yanısıra değişkenlerin normal dağılıma uygunluklarında ShapiroWilk test ve boxplot grafikler kullanıldı. Normal dağılım gösteren değişkenlerin gruplar arası karşılaştırmalarında Student t test kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında ise MannWhitney U test kullanıldı. Normal dağılım gösteren parametrelerin grup içi karşılaştırmalarında pairedsample t testi kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise PearsonKi-Kare testikullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Patients may feel pain and anxiety during the blood collection procedure. This may have effects on blood pressure and heart rate. This study aims to determine the pain sensation that occurs in patients after the interventional blood sampling procedure and its effects on anxiety, blood pressure, and pulse that may occur, and to minimize and manage these effects with buzzy application. Material and Method: The study was conducted with adults who voluntarily participated in the study between 01.11.2022 and 01.03.2023 in the adult emergency department of Namık Kemal University Hospital in Tekirdağ city center. The population of the research was adults aged 18-65, who could speak and understand Turkish, and who applied to the unit where the research would be conducted between 01.11.2022 and 01.03.2023. The study sample consisted of adults who applied to the emergency department on the specified dates and met the research group selection criteria. In the study, in which the unit will investigate the effect of the“buzzy”system applied to each group during the blood collection process on the pain, anxiety level, blood pressure, and pulse rate of the individual during the routine blood collection practice of the unit, both sample orders (experiment-control) were 80% power, % 80% power. A total of 156 patients, 78 in each group, were included in the study, with 5 margins of error and an effect size of 0.4. The sample size was calculated with the help of the G*Power 3.1.9.6 program. The NCSS (NumberCruncher Statistical System) 2020 Statistical Software (Utah, USA) program was used for statistical analysis. In the evaluation of the study data, descriptive statistical methods such as mean, standard deviation, median, frequency, and ratio were employed. Additionally, the Shapiro-Wilk test and boxplot graphs were used to assess the normality of variables. For group comparisons of variables showing a normal distribution, the Student's t-test was utilized. On the other hand, the Mann-Whitney U test was employed for group comparisons of variables that did not exhibit a normal distribution. The paired-sample t-test was used for within-group comparisons of variables demonstrating a normal distribution. The Pearson chi-square test was utilized for comparing qualitative data.