Fiziksel aktivitenin menstrual evrelerdeki beslenme durumuna etkisi
The effect of physical activity on nutritional status in menstrual phases
- Tez No: 814917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ESRA AKSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma fiziksel aktiviteninmenstrual evrelerdeki beslenme durumuna etkisininin saptanması amacıyla yapılmıştır. Çalışma, fiziksel aktivite düzeylerine göre gruplandırılmış, 20-45 yaş arası 87 kadının gönüllü katılımı ile 1 Şubat 2023- 26 Nisan 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Kadınların demografik ve menstruasyon sürecine ait bilgileri anket formu kullanılarak, yüz yüze görüşme yöntemi ile elde edilmiştir. Fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) kullanılarak belirlenmiş ve gruplar oluşturulmuştur. Menstrual siklus 3 ayrı evreye ayrılmış ve bu evrelerde 3'er günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. Enerji ve besin ögeleri alımları besin analiz programı aracılığı ile saptanmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 25.0 programından yararlanılmıştır. Çalışmamızda katılımcıların, yaş ortalamaları 26,23 olarak belirlenmiştir. Katılımcıların adet döngüsünün premenstrual dönemde %77,0'sinin, menstrual dönemde %39,1'inin, postmenstrual dönemde %6,9'unun iştahının arttığı görülmüştür. Premenstrual dönemdealdıklarıenerjininortalamasının(X̄ =1481,22kkal)postmenstrualdönemde aldıkları enerjinin ortalamasından (X̄ =1270,43 kkal) daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Premenstrual dönemde tüketilen karbonhidrat ortalaması ise (X̄ =150,37 g) postmenstrual dönemde tüketilen karbonhidrat ortalamasından (X̄ =126,24 g) daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of physical activity on nutritional status in menstrual phases. The study was carried out between February 1, 2023 and April 26, 2023 with the voluntary participation of 87 women aged 20-45, grouped according to their physical activity levels. Information about the demographic and menstruation process of the women was obtained by face-to-face interview method using a questionnaire. Physical activity levels were determined using the International Physical Activity Questionnaire (UFAA) and groups were formed. Menstrual cycle was divided into 3 different phases and 3 days of food consumption were recorded in these phases. Energy and nutrient intakes were determined by the nutrient analysis program. SPSS 25.0 program was used for statistical analysis. The mean age of the participants in our study was determined as 26.23. It was observed that the appetite of the participants increased in 77.0% of the participants in the premenstrual period, 39.1% in the menstrual period, and 6.9% in the postmenstrual period. It was determined that the average of the energy they took in the premenstrual period (X̄ =1481,22 kcal) was higher than the average of the energy they took in the postmenstrual period (X̄ =1270,43 kcal). It was determined that the average of carbohydrates consumed in the premenstrual period (X̄ =150.37 g) was higher than the average of carbohydrates consumed in the postmenstrual period (X̄ =126.24 g).