Eğitim kurumlarında örgütsel mutluluk ile öğretmen liderliği ilişkisi
The relationship between organizational happiness and teacher leadership in educational institutions
  1. Tez No: 814924
  2. Yazar: MELİS KIRAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, örgütsel mutluluk ile öğretmen liderliği ilişkisinin incelenmesinin yanı sıra örgütsel mutluluk ve öğretmen liderliğinin öğretmenlerin demografik özelliklerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma ilişkisel tarama modelinde yürütülüştür. çalışmanın örneklemini İstanbul ilinde görev yapan öğretmenlerden kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 385 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada sosyo-demografik soruların yanı sıra Öğretmen Örgütsel Mutluluk Ölçeği ve Öğretmen Liderliği Ölçeğini içeren anket kullanılarak veri toplanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS v26 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada frekans analizi, geçerlilik analizi, güvenilirlik analizi, normal dağılım analizi, korelasyon analizi, t-testi ve ANOVA analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda daha fazla mesleki kıdeme sahip öğretmenlerin daha deneyimsiz öğretmenlere göre daha yüksek öğretmen liderliği düzeylerine sahip olduğu belirlenmiştir. Bunun dışında, örgütsel mutluluk ve öğretmen liderliğinin çalışmada incelenen diğer demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermediği görülmüştür. Diğer taraftan, örgütsel mutluluk ile öğretmen liderliği arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, besides examining the relationship between organizational happiness and teacher leadership, it was aimed to examine organizational happiness and teacher leadership according to teachers' demographic characteristics. The study was conducted in relational screening model. The sample of the study consists of 385 participants selected by the convenience sampling method from the teachers working in the province of Istanbul. In the study, data were collected using a questionnaire including the Teacher Organizational Happiness Scale and the Teacher Leadership Scale, as well as socio-demographic questions. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS v26 program. Frequency analysis, validity analysis, reliability analysis, normal distribution analysis, correlation analysis, t-test and ANOVA analyzes were performed in the study. As a result of the analysis, it was determined that teachers with more professional seniority had higher teacher leadership levels than less experienced teachers. Apart from this, it was seen that organizational happiness and teacher leadership did not differ significantly according to other demographic variables examined in the study. On the other hand, it was determined that there was a positive and significant relationship between organizational happiness and teacher leadership.