Oyuncunun fiziksel eğitiminde Aikido, Lecoq ve Suzuki
Aikido, Lecoq and Suzuki in the physical training of the actor
  1. Tez No: 814925
  2. Yazar: SİMEL KEÇİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BELKIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Oyuncunun fiziksel eğitimi bağlamında sahne mevcudiyeti, oyun seviyesi, aksiyon-reaksiyon, konsantrasyon gibi oyunculuk kavramları için farklı yöntemlerin/ekollerin farklı açıklama ve önerileri vardır. Oyunculuğun bu temel kavramlarının oyuncunun fiziksel eğitimi yoluyla geliştirilmesi, desteklenmesi ve sürekliliğinin sağlanması, bu tezin çıkış noktasıdır. Bu tezde Lecoq, Suzuki ve Aikido teknikleri oyuncunun fiziksel eğitimine hizmet edebilecek içerikleri ve yaklaşımları bağlamında incelenmiştir. Birinci bölümde Lecoq, Suzuki ve Aikido teknikleri üzerine literatür incelenmiş, teorik temelleri sunulmuştur. Lecoq pedagojisi hareket analizi, oyun, mimodinamik, maske, bufon, clown gibi kendine has dramatik teatral sahaları üzerinden; Tadashi Suzuki kendine has yönetmenlik anlayışı ile geleneksel Japon Tiyatrosunun kökenlerini harmanlanmasıyla ortaya koyduğu sahneye yönelik güçlü beden kullanımı ve zorlu formları üzerinden; Aikido bir Japon savaş sanatı olarak ortaya koyduğu tekniklerin ortak çalışma, disiplin, konsantrasyon gibi çok temel ve önemli gereklilikleri açısından bir oyuncunun fiziksel eğitiminde kılavuz olabilecek çalışmalar açısından incelenmiştir. İkinci bölümde her üç teknik“beden farkındalığı ve hareket”,“oyun, oyuncu ve mevcudiyeti”ile“fiziksel eğitim ve öz disiplin”başlıklarında karşılaştırmalı olarak ele alınmış ve incelenmiştir. Beden farkındalığı ve hareket bağlamında Lecoq'un hareket analizi, nötr maske, mimodinamik gibi çalışmaları, Suzuki'nin tekniğe dönüşen egzersizleri, Aikido'nun ise temel teknikleri oyuncunun fiziksel eğitimi başlığında öne çıkmaktadır. Oyun, oyuncu ve mevcudiyeti kapsamında oyuncunun fiziksel eğitimi doğrultusunda Lecoq'un oyun kavramı, maske ve oyun seviyeleri gibi çalışmaları, Suzuki'nin merkez ve enerji kullanımı yoluyla sahne mevcudiyeti, Aikido'nun tetikte kalmayı gerektiren çalışmaları yoluyla oyuna hazır olma konuları öne çıkmıştır. Fiziksel eğitim ve öz disiplin her üç tekniğin ortak paydası olarak irdelenmiştir. Birbirinden farklı ve ortak çok yanı olan bu üç teknik oyuncunun temel yetilerini analitik düzeyde fiziksel bir çalışmaya dönüştürülmesini sağlayacak içerikler ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In the context of the actor's physical education, different methods/schools have different explanations and suggestions for acting concepts such as stage presence, play level, action-reaction, concentration. The starting point of this thesis is to develop, support and maintain these basic concepts of acting through physical training of the actor. In this thesis, Lecoq, Suzuki and Aikido techniques are examined in the context of their content and approaches that can serve the physical education of the actor. In the first chapter, the literature on Lecoq, Suzuki and Aikido techniques has been reviewed and their theoretical foundations have been presented. Lecoq's pedagogy is based on its own dramatic theatrical fields such as movement analysis, play, mimodynamics, mask, bouffon, clown; Tadashi Suzuki, through the use of strong body and challenging forms for the stage, which he revealed by blending his unique directorial approach with the origins of traditional Japanese Theatre; Aikido, as a Japanese martial art, has been examined in terms of studies that can guide the physical training of an actor in terms of very basic and important requirements such as collaborative work, discipline and concentration. In the second part, all three techniques were discussed and examined comparatively under the titles of“body awareness and movement”,“play, player and presence”and“physical education and self-discipline”. In the context of body awareness and movement, Lecoq's studies such as movement analysis, neutral mask, and mimodynamics, Suzuki's exercises that turn into techniques, and the basic techniques of Aikido stand out in the title of physical training of the actor. Within the scope of the play, the actor and his presence, Lecoq's works such as the concept of the game, mask and play levels in line with the physical education of the actor, Suzuki's presence of the stage through the use of center and energy, readiness for acting through the studies that require alertness of Aikido. Physical education and self-discipline were examined as the common points of all three techniques. These three techniques, which are different from each other and have a lot in common, have revealed content that will transform the fundamental abilities of the actor into a physical work at an analytical level.