Obezite cerrahisi geçiren hastalarda DNA tamiri ilişkili ıncrna-p5549 ekspresyonunun araştırılması
Evaluation of dna repair-related incrna-p5549 expression in patients undergoing bariatric surgery
- Tez No: 814944
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED RAŞİD AYKOTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Obezite Tip 2 diyabet, koroner kalp hastalığı ve kanser riskini arttıran ve sonuçta artmış mortaliteyle ilişkili bir halk sağlığı sorunudur. Bu komorbiditelerin hiperinsülinemi, kronik inflamasyon ve ROS (reaktif oksijen radikalleri) kaynaklı sinyaller nedeniyle geliştiği düşünülmektedir. Son dönemde epigenetik faktörlerin obezite ve komorbiditelerinin gelişimine etkisi üzerinde durulmaktadır. Bu çalışmada lncRNA-p5549 ve ilişkili gen TDG ekpresyonlarının obezite, neden olduğu metabolik- inflamatuar durum ve bariyatrik cerrahi ile ilişkisi araştırılmıştır. Obez bireylerde artmış lncRNA ve TDG gen ekspresyonu bariyatrik cerrahi sonrası sağlıklı kontrol seviyesine inmiş bulunmaktadır. LncRNA-p5549 ve DNA tamiri ile ilişkili TDG gen ekspresyonun cerrahi sonrası azalması bariyatrik cerrahinin DNA hasarını azalttığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a public health problem that increases the risk of Type 2 diabetes, coronary heart disease and cancer, and is associated with increased mortality. These comorbidities are thought to develop due to hyperinsulinemia, chronic inflammation and ROS-induced signals. Recently, the effect of epigenetic factors on the development of obesity and its comorbidities has been emphasized. In this study, the relationship of lncRNA-p5549 and related gene TDG expressions with obesity, the metabolic-inflammatory condition it causes and bariatric surgery were investigated. Increased lncRNA and TDG gene expression in obese individuals have decreased to healthy control levels after bariatric surgery. The post-surgical reduction of lncRNA-p5549 and TDG gene expression associated DNA repair suggests that bariatric surgery reduces DNA damage.