Investigation of DRD2, LEPR, and OPRM1 gene variants in obese subjects with bariatric surgery
Bariatrik cerrahi sonrası obez hastalarda DRD2, LEPR veOPRM1 gen varyantlarının araştırılması
  1. Tez No: 783354
  2. Yazar: NARGIZ IMAMOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ÇINAR KUŞKUCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmadakı amacımız bariyatrik cerrahi operasyonu geçiren obezite hastalarında DRD2 (rs1800497), LEPR (rs1137100, rs1137101 ve rs1805094) ve OPRM1 (rs1799971) gen polimorfizmlerini (SNPs) incelemek ve tekrar kilo alımı ile aralarındakı ilişkiyi belirlemek idi. Çalışmaya İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesinde klinik takipte olan 546 hasta (466 kadın, 100 erkek, BMI 35–40 kg/m2, BMI ≥40 kg/m2) dahil edildi. Kontrol grubu olarak 179 sağlıklı birey (100 kadın, 79 erkek, 18.5>BMI) alındı. Toplam 725 kan örneği çalışıldı. Örneklerden nükleik asit ekstraksiyonu işlemleri tamamlandıktan sonra yüksek çözünürlüklü erime eğrisi analizi (HRMA) ile SNP tespiti yapıldı. Elde edilen veriler DNA dizi analizine tabi tutuldu. DRD2 TaqI A1 polimorfizmi için C ve T allel sıklıkları arasında önemli bir fark bulunmadı (p=0,1, OR=0,54, %95 G.A.=0,24-1,21). LEPR K656N (p=0,51, OR=0,75, %95 G.A.=0,14- 3,93), LEPR K109R (p=0,32, OR=0,77 %95 G.A.=0,35-1,72) ve LEPR Q223R (p=0,08, OR=0,64 %95 G.A.=0,37-1,12) polimorfizmleri açısından allel dağılımlarında istatiksel anlamda fark tespit edilmedi. OPRM1 A118G varyasyonu için (p=0,001, OR=2,99 (%95 G.A.=1,45-6,15) A ve G allelerinin hasta ve kontrol grubu arasındakı dağılımı istatiksel olarak anlamlı bulundu. OPRM1 A118G polimorfizmi için G alleli taşıyan bireylerde obezite gelişme riski olasılığının A alleline göre neredeyse 3 kat fazla olduğu saptandı. DRD2 TaqI A1 polimorfizmi için T alleli (p=0,1) ve LEPR Q223R polimorfizmi için G allelinin (p=0,08) obezite gelişme riskini azalttığı gözlemlense de istatiksel anlamda fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to examine the gene polymorphisms (SNPs) of DRD2 (rs1800497), LEPR (rs1137100, rs1137101, and rs1805094), and OPRM1 (rs1799971) and determine the relationship between them and weight regain in obese patients who underwent bariatric surgery. Five hundred and forty-six patients (466 women, 100 men, BMI 35–40 kg/m2, BMI ≥40 kg/m2) who were followed up clinically at Istanbul Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital enrolled in the study. One hundred and seventy-nine healthy individuals (100 women and 79 men, 18.5>BMI) have taken as a control group. Seven hundred and twenty-five blood samples total have been processed. After the nucleic acid extraction from blood samples, SNP genotyping was performed by using high-resolution melting curve analysis (HRMA). The obtained data were subjected to DNA sequence analysis. There was no significant difference between C and T allele frequencies of the DRD2 TaqI A1 polymorphism (p=0.1, OR=0.54, 95% CI=0.24-1.21). Allele distribution did not differ statistically for the LEPR K656N (p=0.51, OR=0.75, 95% CI=0.14-3.93), LEPR K109R (p=0.78, OR=0.77 95% CI=0.35-1.72) and LEPR K109R polymorphisms (p=0.32, OR=0.64 95% CI=0.37-1.12). The distribution of A and G alleles between the patient and control groups was statistically significant for the OPRM1 A118G gene variation (p=0.001, OR=2.99 (95% G.A.=1.45-6.15) It has determined that OPRM1 G allele carriers showed a 3-fold increased risk for obesity than the A allele carriers. Although it has been observed that the T allele of the DRD2 TaqI A1 (p=0.1) polymorphism and the G allele of the LEPR Q223R (p=0.08) variant decreases the risk for developing obesity, the results were not statistically significant.