Doğal sularda, maden sularında ve atık sularda bulunan kurşun (II) iyonlarının misel ortam ekstraksiyonuyla zenginleştirilmesi ve tayini
Enrichment and Determination of Lead (II) Ions in Natural Waters, Mineral Waters and Waste Waters by Micellar Mediated Extraction
- Tez No: 814972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SÜRME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada esas olarak kurşun iyonlarının bulutlanma noktası ekstraksiyonu (CPE) yöntemi ile zenginleştirilmesi ve alevli atomik absorpsiyon spektrofotometresi ile tayini için en uygun şartar belirlenmiştir. Geliştirilen bu yöntemde, Pb (II) metal iyonlarının potansiyel bir kompleksleştirici olan B6 vitamini ile kompleksleştirilerek, yüzey aktif madde kökenli bir yöntem olan bulutlanma noktası ekstraksiyonu ile önderiştirilmesi ve tayini sağlanmıştır. Yöntemde, çözelti pH'sı, yüzey aktif madde ve B6 vitamini konsantrasyonları, yabancı iyonlar, denge zamanı ve sıcaklığı, numune hacmi parametreleri optimize edilmiştir. Geliştirilen yöntemin gözlenebilme sınırı (LOQ) ve tayin sınırı (LOD) değerleri sırasıyla 7,9 ve 26,0 olarak bulunmuştur. Optimize edilen yöntemin validasyonu standart referans madde analizi ile gerçekleştirilmiş ve yöntem doğal kaynak suları ile maden suları ve atık su gibi bazı gerçek su örneklerine başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the optimum conditions were determined mainly for the preconcentration of lead ions by cloud point extraction (CPE) method and their determination by flame atomic absorption spectrophotometer. In this developed method, Pb (II) metal ions were preconcentrated and determined by the cloud point extraction, which is a surfactant-based method, by complexing them with vitamin B6, which is a potential complexing agent. In the method, solution pH, surfactant and vitamin B6 concentrations, foreign ions, equilibrium time and temperature, sample volume parametres were optimized. Limit of quantication (LOQ) and limit of detection (LOD) values of the developed method were found to be 7.9 and 26.0, respectively. The validation of the optimized method was carried out by standard reference material analysis and the method was successfully applied to some real water samples such as natural spring waters wastewater and mineral waters.