Hızlı UDP internet bağlantıları ve iletim denetim protokolünün performans analizleri ve güvenlik incelemesi
Performance analysis and security review of quick UDP internet connections and transfer control protocol
  1. Tez No: 815006
  2. Yazar: SERCAN ORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada QUIC protokolünün geliştirme süreci ve temel özellikleri tanıtılmış, kapsamlı bir şekilde QUIC protokolünün ağ ortamlarında ve ağ cihazlarında test ve analizleri yapılmıştır. İstemci tarafında; Curl, Quiche ve Chromium, sunucu tarafında ise Cloudflare ve Google kullanılarak test senaryosu oluşturulmuştur. Tüm ağ trafikleri Wireshark ve Devtools uygulamaları ile pcapng paket dosyaları halinde kaydedilerek analiz edilmiştir. QUIC ve TCP protokolü sayfa yükleme süresi, verim performans analizleri ve güvenlik analizi yapılmıştır. Ayrıca Hatbaşı Engelleme, Sunucuya Çoklu Bağlantı, Bağlantı Taşıma, Bağlantı Yükü, Güvenilir Bağlantı, Akış Kontrolü ve Tıkanıklık Kontrolü uygulamaları TCP ve QUIC protokolleri kapsamında karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, QUIC protokolü sayfa yükleme süresi, verimlilik ve güvenlik uygulamalarında TCP protokolüne göre daha iyi bir performans gösterdiği görülmüştür. Ancak QUIC protokolü bu işlem için TCP protokolünden daha fazla işlemci gücü harcadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, QUIC yeni bir protokol olmasına rağmen sunduğu performans ve güvenlik özellikleriyle ağ trafiğinde kullanımının giderek artmaya devam edeceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the development process and basic features of the QUIC protocol were introduced and the tests and analysis of the QUIC protocol in network environments and network devices were carried out comprehensively. On the client side, a test scenario was created using Curl and Quiche libraries and Chromium, and on the server side it was created using Cloudflare and Google. All network traffics were analyzed by recording pcapng packet files with Wireshark and Devtools application. QUIC and TCP protocol page load time, throughput performance analysis, and security analysis has conducted. In addition, Flow Control, Connection Carrying and Load, Reliable and Multiple Connections, Head-of Line Blocking and Congestion Control applications were analyzed comparatively within the scope of TCP and QUIC protocols. As a result of the analysis, it has been observed that QUIC protocol page load times, throughput and security applications outperformed TCP protocol. However, it has been determined that the QUIC protocol consumes more processing power than the TCP protocol. Although QUIC is a new protocol, it is considered that its usage in network traffic will continue to increase both in performance and security.