Exploring middle school mathematics teachers' digital competencies after the pandemic: A mixed-method study
Pandemi sonrası ortaokul matematik öğretmenlerinin dijital yeterliliklerinin incelenmesi: Karma yöntemli bir çalışma
- Tez No: 815007
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU ŞEN AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu sıralı açıklayıcı karma yöntem çalışması, ortaokul matematik öğretmenlerinin dijital yeterliliklerini pandemi sonrası dönemde araştırmayı amaçlamaktadır. Özellikle, pandemi deneyimlerinden kaynaklanabilecek olası nedenleri keşfetmek üzerinde durulmuştur. Çalışma, Türkiye'de 44 nicel ve 10 nitel evre katılımcısı ile yürütülmüştür Bu çalışma, dijital yeterlilik düzeylerinin cinsiyet, eğitim geçmişi ve öğretim deneyimine bağlı olası farklılıkları incelemektedir. Ayrıca, katılımcıların dijital yeterliliklerle ilgili algı ve uygulamalarını da araştırmaktadır. Veriler, eğitimciler için dijital yeterlilik ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Bulgular, kadın katılımcıların alan 6 hariç tüm DigCompEdu çerçevesi alanlarında erkeklere göre daha yüksek puan aldığını, yüksek lisans derecesine sahip katılımcıların lisans derecesine sahip olanlara kıyasla Profesyonel İş Birliği alanında daha yüksek puan aldığını ve katılımcıların öğretim deneyimi yıllarına göre dijital yeterlilikleri açısından istatiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediğini belirtmektedir. Katılımcıların çoğu, dijital yeterliliklerinin gerçek düzeylerinden daha yüksek olduğunu algılamış ve COVID-19 pandemisi sırasındaki deneyimlerinin, öğretim ve iletişim için daha fazla dijital teknoloji kullanımı ve özgüvenlerini etkilediğini ortaya koymuştur. Bu çalışma, nicel ve nitel verilerin derinlemesine analizi aracılığıyla ortaokul matematik öğretmenlerinin dijital yeterlilik seviyelerine ilişkin ampirik veriler sunarak literatüre katkıda bulunmaktadır. Araştırma ve uygulama için sonuçlar, müfredat tasarımcıları ve matematik eğitimcileri için öneriler ve olası gelecek araştırma yönlendirmeleri de tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This explanatory sequential mixed-method study aims to explore middle school mathematics teachers' digital competencies in the post-pandemic era, with a particular emphasis on exploring possible reasons stemming from their experiences during the COVID-19 pandemic. The study involved 44 participants for the quantitative and 10 participants for the qualitative phase. This research examines the digital competency levels and potential variations based on gender, educational background, and teaching experience. It also explores the participants' perceptions and practices related to digital competencies. Digital competency scale for educators and semi-structured interviews were used to collect data. The findings indicated that female participants had higher scores than males in all areas of the DigCompEdu framework except the Area 6, participants with a master's degree had higher scores than those with a bachelor's degree in the Professional Engagement area, and the year of teaching experience did not yield in any significant differences. Most participants perceived their digital competencies to be higher than their actual levels, and their experiences during the COVID-19 pandemic had varied effects including using more digital technologies for instruction and communication and their self-confidence. This study contributes to the literature by providing empirical data on middle school mathematics teachers' digital competency levels via in-depth analysis of both quantitative and qualitative data. The implications for research and practice, suggestions for curriculum designers and mathematics educators, and possible future directions for research are also discussed.