İnflamatuar barsak hastalıklarında MEFV geni mutasyon sıklığı ve klinik gidişe etkisinin değerlendirmesi
Frequency of MEFV gene mutation in inflammatory intestinal diseases and its relationship to the clinic
  1. Tez No: 815019
  2. Yazar: SEZEN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. RASİME DERYA GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: İBH (Crohn ve Ülseratif Kolit) genetik olarak yatkın kişilerde bağırsak bakteriyel antijenlerine karşı bozulmuş immün cevaptan kaynaklandığı düşünülen multifaktöriyel ve tekrarlayıcı inflamatuvar hastalıklardır. FMF (Familial Mediterranean Fever) periyodik inflamatuvar klinik sendromların prototipidir. Periyodik ateş ve serozaların iltihabı ile karakterizedir. FMF ve İBH ortak klinik ve biyolojik özelliklere sahiptirler. Her ikisi de yangı alanında nötrofil infiltrasyonu ve anormal apopitoz regülasyonunun olduğu, kliniklerinde relaps ve remisyonların görüldüğü kronik, periyodik inflamatuvar hastalılardır. FMF'den sorumlu MEFV geni 781 aa'lik pyrin adı verilen bir proteini kodlamaktadır. İBH'a yatkınlık geni olduğu düşünülen NOD2/CARD15 ve MEFV geni 16. kromozomda yer almakta, aynı protein ailesine ait, benzer yapılar içeren proteinleri (pyrin ve NOD2/CARD15) sentezlemektedirler. Pyrinin inflamasyonun kontrolünde kilit bir rolü vardır. İBH ve sistemik otoiflamatuvar hastalıkların prototipi olan FMF birlikteliği ile ilgili yapılan çalışmalar, FMF mutasyonlarının genetik olarak İBH'a yatkınlık oluşturabileceğini ve İBH kliniği üzerine modifiye edici bir faktör olabileceğini düşündürüyor. İBH'dan muzdarip hastaların klinik seyirleri hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Kimi hasta remisyon için cerrahiye ihtiyaç duyarken, kimi hasta medikal tedaviyle remisyona ulaşmaktadır. Biz bu çalışmamızda MEFV mutasyonlarının İBH'da sıklığını ve klinikle ilişkisini incelemeyi amaçladık. Materyal Metod: 55 Ülseratif kolit, 45 Crohn hastası ve 20 sağlıklı kontrol grubunun MEFV geninin ilgili bölgeleri polimeraz zincir reaksiyonu ile amplifiye 92 edildi. Sanger yöntemiyle amplifikasyon ürünü dizilendi ve ABI PRISM™ 310 Genetic Analizöründe (Applied Biosystems, Foster City, CA, USA) analiz edildi. Bulgular: Ülseratif kolit hastalarının % 14,5, Crohn Hastalarının % 26,6'sında FMF ilişkili mutasyon saptandı. Hastalardaki mutasyon sıklığı kontrol grubundan anlamlı ölçüde farklı değildi. FMF kliniği ile ilgili herhangi bir mutasyon varlığınının tüm İBH hastalarının kliniğine etkisi değerlendirildi. Steroid gerekliliği, immun modülatör gerekliliği, biyolojik ajan gerekliliği mutasyon taşıyan ve taşımayan hastalar arasında farklı görülmezken, cerrahi gereksinim mutasyon taşıyan grupta anlamlı ölçüde fazlaydı. Hastalarda cerrahi gereksinimi açıklamada E148Q (p=0.036) ve M694V (p=0.036) varlığı bir arada anlamlı bulundu. E148Q ve M694V mutasyonlarının varlığı cerrahi gereksinimi 6.25 (%95 güven aralığı: 1.13- 34.64) kat arttırmaktaydı. Ülseratif kolit hastaları incelendiğinde ise E148Q mutasyonun varlığı cerrahi gereksinimi arttırmaktaydı (p=0.037). Crohn hastalarında mutasyon taşıyan ve taşımayanlar arasında cerrahi gereksinim bakımından fark bulunmadı. Sonuç: MEFV mutasyonlarının İBH'na yatkınlık oluşturmada risk olduğu ya da sık görüldüğü hipotezinin doğruluğu yönünde bir bulguya ulaşamadık. Ancak MEFV geninde FMF ile ilişkili mutasyon taşıyan hastaların cerrahi gereksinimin fazla olduğunu saptadık. Yoğunlaşılması gereken konunun bu mutasyonların varlığında İBH'nın klinik şiddetinin artıp artmadığı olduğunu düşünüyoruz. Cerrahi ihtiyacı doğmuş hastaların sık atak geçirdiği ve ataklarının şiddetli seyrettiği ya da yaygın tutulumlu hastalar olduğu düşünelecek olursa, inflamasyonun regülasyon ayağında önemli fonksiyonu olan pyrin proteinini kodlayan MEFV genindeki mutasyonlar İBH hastalarında da araştırılmadır. FMF hastalarında remisyon sağlayabilen kolşinini de içeren bir tedavi rejimi bu konuda yapılacak daha kapsamlı çalışmalarla İBH hastalarında da önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: IBD (Crohn and Ulcerative Colitis) are multifactorial and repetitive inflammatory diseases, thought to originate from degenerative immune responses to bacterial antigens in intestines in genetically predisposed individuals. FMF (Familial Mediterranean Fever) is the prototype of periodical inflammatory clinical syndromes. It is characterized by periodical fever and serosa inflammation. FMF and IBD share common clinical and biological characteristics. Both are chronic and inflammatory diseases in which neutrophil infiltration, and abnormal apoptosis regulation occur in the inflamed area, and relapse and remissions are observed in the clinical. The MEFV gene responsible for FMF encodes with 781 amino acid protein called pyrin. NOD2/CARD15, which is thought to be the predisposition gene for IBD, and the MEVF gene are located on the 16th chromosome, and synthesize proteins from the same protein family with similar structures (pyrin and NOD2/CARD15). Pyrin has a key role in controlling the inflammation. Studies concerning the concurrence of IBD and FMF, the prototype of systemic auto inflammatory diseases, suggest that FMF mutations might result in genetic predisposition to IBD, and that it may be a modifying factor on IBD clinical. The clinical progress of IBD differs from patient to patient. While some patients need surgery for remission, others achieve remission by medical treatment. In this study, we aimed to analyze the frequency of MEVF mutations in IBD and its relationship to the clinical. Material Method: Relevant regions of the MEFV gene were amplified through polymerase chain reaction in 55 ulcerative colitis patients, 45 Crohn patients, and 20 healthy individuals in the control group. Results of the amplification were arranged 94 with Sanger method, and analyzed in ABI PRISM™ 310 Genetic Analyser (Applied Biosystems, Foster City, CA, USA). Results: The relevant mutation was detected in 14,5 % of the ulcerative colitis patients, and 26,6 % of the Crohn patients. Mutation frequency in patients was not significantly different than the control group. The influence of the presence of any mutation related to the FMF clinical on all of the IBD patients was evaluated. While no difference was observed between patients who had mutations and patients who did not have mutations regarding the need for steroids, immune modulators, or biological agents, the need for surgery in patients with mutations was significantly higher. In explaining the need for surgery in patients, the Concurrent presence of E148Q (p=0.036) and M694V (p=0.036) was found substantive. The presence of E148Q and M694V mutations increased the need for surgical requirement 6.25 times (confidence interval 95 %: 1.13-34.64). When ulcerative colitis patients were analyzed, the presence of the E148Q mutation increased the need for surgery (p=o.o37). No difference was found concerning the surgical requirement between the Crohn patients who carried the mutations and those who did not. Conclusion: We did not attain any indication to suggest the accuracy of the hypotheses that MEVF mutations pose a risk in producing predisposition to IBD, or that these mutations are frequently observed. However, we have determined that the surgical need of the patients with mutation related to FMF in the MEVF gene was high. We think that what should be concentrated on is the possible increase of the clinical severity/intensity of IBD in light of these mutations. Given that patients who require surgery have frequent attacks, and that the attacks are severe or that the patients have prevalent involvement, the mutations in the MEVF gene that encodes pyrin, which has an important function in inflammation regulation, should be studied in IBD patients. A treatment regimen, which includes colchicine that ensures remission in FMF patients, can also be recommended to IBD patients through more comprehensive studies on this subject.