Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde Görev Yapan Personelin Terör Olaylarına İlişkin Bilgi Düzeylerinin Belirlenmesi
Determining the knowledge levels of the personnel working in the pre-hospital emergency health services on terror events
- Tez No: 815018
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA GÜMÜŞSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
Giriş: Terör doğası gereği her zaman daha fazla kitlesel hasar yaratmayı ve fazlaca can kaybı olmasını sağlamak amacıyla birçok farklı yönteme başvurmaktadır. Bunlardan belki de en yaygın olarak kullanılanı konvansiyonel patlayıcılardır. İstatistiksel verilere göre patlamadan kaynaklı ölümlerin yaklaşık yarısı olay yerine daha ambulans gelmeden önce gerçekleşmektedir. Bu bakımdan hızlı ve iyi organize olmuş bir hastane öncesi acil sağlık sistemi ve yönetimi terör saldırılarında yaşanan can kayıplarının azaltılması için etkin bir role sahiptir. Amaç: Bu çalışmada, hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde görev yapan personelin terör olaylarına ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve Kesitsel olarak yapılan bu araştırma, Ocak 2022- Ocak 2023 tarihleri arasında gerçekleşti. Araştırmanın evrenini, Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (ATTDER)'ne üye olup hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışan sağlık personelleri (paramedik, acil tıp teknisyeni, doktor ve hemşire) oluşturdu (N=2500). Anketi doldurmayı kabul eden 340 katılımcı ile çalışma yürütüldü. Veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan“katılımcıların tanıtıcı bilgileri,”“katılımcıların terör bilgi düzeyi soruları”ve ''katılımcıların terör olayları bilgi düzeyi soruları'' anket formu ile toplandı. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi Statistical Package For Social Science (SPSS) 25.0 paket programında gerçekleştirildi. Araştırmadaki bulgularının değerlendirilmesinde, iki kategorik değişkenin birbirlerine göre nasıl dağıldığını inceleyen çapraz tablo ve Ki-Kare testi, daha sonrasında iki sınıflı demografik özellikler (cinsiyet) için“Bağımsız örneklemler t-testi”ve ikiden çok sınıflı (meslek, vb.) demografik değişkenler için ise“Tek yönlü varyans analizi (ANOVA)”testleri ile sınıflar arası farklılıklar ve“Tukey Post Hoc”testi ile de farklılıkların hangi sınıflardan kaynaklandığı test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Terrorism, by its nature, always apply to many different methods in order to cause more damage and loss of life. Perhaps the most widely used of these are conventional explosives. According to statistical data, approximately half of the deaths caused by explosions occur before the ambulance arrives. In this respect, a fast and well-organized pre-hospital emergency health system and management effectively reduce the loss of life in terrorist attacks. Aim: In this study, it is aimed to determine the level of knowledge of the personnel working in pre-hospital emergency health services regarding terror events. Materials and Methods: This descriptive study was conducted between January 2022 and January 2023. The population of the study consisted of health personnel (paramedics, emergency medical technicians, doctors and nurses) working in pre-hospital emergency health services who are members of the Association of Emergency Medicine Technicians and Technicians (ATTDER) (N=2500). The study was conducted with 340 participants who agreed to fill out the study questionnaire. The data were collected with the questionnaire form“participants' introductory information”,“participants' terrorism knowledge level questions”and“participants' terror events knowledge level questions”created by the researcher. The analysis of the data obtained from the research was carried out in the Statistical Package for Social Science (SPSS) 25.0 package program. In the evaluation of the findings of the research, the cross table and Chi-Square test examining how the two categorical variables are distributed relative to each other, then the“Independent samples t-test”for the two-class demographic characteristics (gender) and the more than two-class (occupation, etc.) demographic variables. On the other hand, the differences between classes were tested with the“One-way analysis of variance (ANOVA)”tests and the classes from which the differences originated with the“Tukey Post Hoc”test.