Üriner inkontinaslı kadınlarda inkontinans şiddetinin sağlık arama davranışı ile ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship of incontinence violence and health seeking behavior in women with urinary incontinas
- Tez No: 815033
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, üriner inkontinansı olan kadınlar arasında inkontinansın şiddeti ile sağlık arama davranışı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, Mardin ilinde bir devlet hastanesi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini ise Devlet Hastanesi polikliniklerine ve acile başvuran 4000 kadın içerisinden 18 yaş üstü 400 kadın oluşturmaktadır. Bristol Kadın Alt Üriner Yol Semptomları toplam ve alt boyut puan ortalamalarının doktora giden kadınlarda daha yüksek olduğu ve bu farkların istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Yaşam kalitesi alt boyut puan ortalamasının ise 1 yıl ve üzeri sürede doktora giden kadınlarda, doktora gitmeyen ve hemen doktora giden kadınlara göre daha yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Bulgular, kadınların tedaviye başvurma oranının %25 ve düşük olduğu, tedavi için doktora başvurmayan %75, ilk idrar kaçırmada önemsemeyenin oranı %39, İdrar kaçırma durumundan rahatsızlık düzeyi %44 olduğu ortaya çıkmıştır. Toplumda üriner inkontinans konusunda farkındalığın artırılması, doğru bilgilendirme, destekleyici bir ortamın oluşturulması ve kadınların utanma veya suçluluk hissetmemelerini sağlayacak bir toplumsal anlayışın geliştirilmesi açısından bu çalışma önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, relational screening model, one of the quantitative research methods, was used to determine the relationship between the severity of incontinence and health-seeking behavior among women with urinary incontinence. The universe of the research was determined as a state hospital in the province of Mardin. The sample of the study consists of 400 women over the age of 18 out of 4000 who applied to the outpatient clinics of the State Hospital and the emergency department. It was determined that Bristol Female Lower Urinary Tract Symptoms total and subdimension mean scores were higher in women who went to the doctor, and these differences were statistically significant. It was determined that the mean score of the sub-dimension of quality of life was higher in women who went to the doctor for 1 year or more than women who did not go to the doctor and went to the doctor immediately. The findings revealed that the rate of women who applied for treatment was 25% and low, 75% did not consult a doctor for treatment, 39% did not care about the first urinary incontinence, and 44% was uncomfortable with urinary incontinence. This study is important in terms of raising awareness about urinary incontinence in the society, providing accurate information, creating a supportive environment, and developing a social understanding that will ensure that women do not feel shame or guilt.