Stres inkontinansta ped testin önemi ve bu sorunun yaşam kalitesi üzerine etkisi
The Importance of pad test for stress incontinance and the influence of this problem on the quality of life
- Tez No: 86656
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
8. ÖZET Uluslararası Kontinans Derneği (ICS) üriner inkontinansı, objektif olarak gösterilebilen sosyal ve hijyenik problemlere yol açan istemsiz idrar kaybı olarak tanımlamaktadır. Toplumda her yaştaki her sosyal düzeydeki kadının, yaşamın herhangi bir döneminde karşılaşabileceği bir sorundur. Çalışmamız, stres üriner inkontinans olan kadınlarda inkontinansın derecesini ped test ile belirlemek ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerini saptamak amacıyla planlanmıştır. Kasım 1997- Mart 1998 tarihleri arasında hem betimi eyici hem de uygulamalı amaca yönelik planlanmış, tanımlayıcı nitelikte olan araştırmanın örneklemini, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Ürojinekoloji Birimine başvuran ve stres inkontinans tanısı konmuş tüm hastalardan, olasılıksız örneklem yöntemiyle seçilen 50 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, kadınların tüm tanıtıcı özelliklerini içeren araştırmacı tarafından geliştirilen çok sorulu anket formu; üriner günlük formları; Şikayet Şiddet İndeks, Semptom Etki İndeks (Black ve diğ. 1996) geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapıldıktan sonra uygulanmıştır. İnkontinansın şiddetini belirlemek amacıyla da ped test ( Sutherst ve diğ. 1986) uygulanmıştır. Araştırmacı tarafından kadınlara üriner günlüğü nasıl dolduracakları anlatılmış ve 5 gün süreyle uygulatılmıştır. Yaş ortalaması 47.16± 10.35 olan kadınların ped test sonuçlarına göre %28'inde hafif / orta, %38'inde ağır ve çok ağır derecede inkontinans olduğu saptanmıştır. Şikayet Şiddet İndeks puanı 1 1.48 ± 4.86 olarak yüksek bulunmuş ve ped test sonuçlan ile ilişkisi anlamlı bulunmuştur (p< 0.01). Semptom Etki İndeks puanı 4.34 ± 3.97 olarak belirlenmiş ve ped test sonuçlan ile ilişkisi incelendiğinde sonuç, anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Kadınlann büyük çoğunluğunda, pelvik relaksasyon olduğu belirlenmiş ve ped test sonuçlanyla ilişkisi anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). 1062.ve3. Derece şişman (Vücut Kütle İndeksi ortalaması 46.92 ± 7.25) grubunda olan kadınların ped test sonuçlarıyla Vücut Kütle İndeksi bulguları arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05). Şikayet Şiddet İndeks ve Semptom Etki İndeks puanlarının yaş arttıkça artış gösterdiği belirlenmiştir (p< 0.05 ; p < 0.05). V, Kadınların Ped Test sonuçlan ile Yaş, Vajinal Doğum ve Menopoz Yılı arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p > 0.05). 107
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY THE IMPORTANCE OF PAD TEST FOR STRESS INCONTINENCE AND THE INFLUENCE OF THIS PROBLEM ON THE QUALITY OF LIFE International Continence Society (ICS) defines urinary incontinence as a condition in which involuntary loss of urine leads to social or hygienic problem and is objectively demonstrable. Urinary incontinence is a commonly encourtared symptom among every women, in every society and every term of life. Our study is planned to determine severity of stress urinary incontinence with pad test and affects the quality of life in women. The setting of this investigation performed between November 1997 and March 1998, aimed to be descriptive and practical and had definitive characteristics was comprised 50 women selected. Urogynecologic Unit of the Gynecologic Department of Istanbul University School of Medicine to have stress incontinence all of the women were selected and by using“Unprobability sampling method”. In collecting data contained all the characteristics of subjects which was developed by the investigator the multi-questioned questionnaire form wihich was used. Voiding diary forms were distuributed to the subjects and they were explained to by investigator for 5 days. Symptom Severity Index and Symptom Impact Index were developed by Black et al (1996) after their validity test was done, it was applied. Pad Test (Sutherst et al.-1986) was used to determine severity of urinary incontinence. The women whose median age was 47.16 ± 10.35 were determined to have 28% slight to moderate urine loss and 38% severe and very severe urine loss in the end of Pad Test. It was found relatively high scores of Symptom Severity Index (11.48 ± 4. 86) and determined to be statistically significant with the results of Pad Test (p < 0.01). The scores were found 4.34 ± 3.97 for the Symptom Impact Index and they weren't found statistically significant with the results of Pad Test (p>0.05). 108The majority of the women were determined to have pelvic relaxation and it was compared to the results of Pad Test, no statistically significiant results were found (p > 0.05). Among all of the women belonging to the 2 nd and 3 rd degree obese groups (Body Mass Index median score 46.92 ± 7.25) and the results weren't found statistically significiant when compare to the results of Pad Test (p > 0.05). It was determined as the age increases Symptom Severity Index and Symptom Impact Index Scores also group (p 0.05). 109