Evaluating the EFL coursebooks used in Türkiye in terms of intercultural perspectives
Türkiye'de kullanılan İngilizce ders kitaplarının kültürlerarası bağlamda değerlendirilmesi
  1. Tez No: 815043
  2. Yazar: BUSE GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Küreselleşme ve internetin yayılması sayesinde İngilizce, dünya genelinde farklı ülke ve kültürlere mensup birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Bu bağlamda, İngilizce öğretiminde kültürlerarası bir perspektiften öğretim yapmanın önemi artmıştır. Bu durum, öğretim materyallerinin kültürlerarası kapsamda güncellenmesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. İngilizce öğretiminde temel öğretim materyali olarak kabul edilen ders kitaplarının iletişimi kolaylaştırmak için kültürlerarası bileşenler içermesi önemlidir. Bu çalışma, Türkiye'deki Anadolu liselerinde kullanılan ders kitaplarındaki kültürlerarası ögelerin kullanımını inceleyerek, kültürlerarası içeriklerini, bileşenlerini ve kullanımlarını değerlendirme yolu ile araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, Anadolu liselerinde kullanılan ders kitaplarının kültürlerarası perspektifleri yansıtıp yansıtmadığı ve eğer yansıtıyorsa, bu unsurların nasıl sunulduğu konusuna da değinilmektedir. Değerlendirme, kültürler arası ögelerin sunumunda sınıf seviyeleri arasında farklılık olup olmadığını analiz etmeyi de amaçlamaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda, çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. İçerik analizi için NVivo 14 programı kullanılarak seçilen ders kitapları arasında karşılaştırma yapmak amacıyla tema ve kodlar belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda, tüm kitapların farklı miktarlarda kültürler arası ögeler içerdiği belirlenmiştir. Ancak, öğrencilerin sınıf düzeyleri açısından ihtiyaçlarını karşılamak bakımından, kullanılan kültürler arası ögelerin sayısı yeterli değildir. Çalışmanın sonuçları, öğretmenlere, öğrencilere, ders kitabı yazarlarına ve araştırmacılara içgörüler sunmak ve kültürlerarası farkındalıklarını artırmak için sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
English is used by many people around the world thanks to globalization and the spread of the internet. In this regard, teaching English from an intercultural perspective has gained importance. This fact brought up a need for modification of teaching materials. As coursebooks are considered the main teaching material in English language teaching, it is essential for them to include intercultural components for facilitating communication. This study aims to investigate the usage of intercultural elements in the coursebooks used in Anatolian High Schools in Turkiye by evaluating and analyzing their intercultural content, components, and usage of intercultural elements. Also, it concerned whether the coursebooks used in Anatolian High Schools reflect any intercultural perceptive and, if so, how these elements were presented. The evaluation was conducted to analyze if there is any difference in the presentation of intercultural elements used related to the grades. For this purpose, a qualitative research method was employed. For the content analysis, NVivo 14 was used to determine the themes and codes and make comparisons among the selected coursebooks. As a result of the study, it was determined that all books include intercultural elements with different frequencies. However, the number of intercultural elements is not proper to meet students' needs in terms of grades. The results of the study are presented to provide teachers, students, coursebook writers, and researchers with insights and raise their awareness.