The internationalization of a domestic small-medium businesses: Measuring the relationship between international affairs and the growth performance
  1. Tez No: 815059
  2. Yazar: MAYS NASER GHANEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez KOBİ'leri ele almaktadır, çalışmanın amacı, Ürdün Krallığı'nda, özellikle Kral II. bir işletmenin uluslararasılaşması için. Bu araştırmada yapılan analiz için veriler Kral II. Abdullah Sanayi Bölgesi'nde bulunan 80 KOBİ'den toplanmıştır. Çalışma, KOBİ'lerin uluslararasılaşma ve büyüme performansı ilişkisi ile birlikte tüm bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi Pearson korelasyon analizi kullanarak incelemiştir. Çalışma, işletmelerin uluslararasılaşmak için büyüklük, yaş, teknoloji ve planlama faaliyetleri değişkenlerine odaklanması gerektiğini, ayrıca uluslararasılaşma ile KOBİ'lerin büyüme performansı arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Araştırmanın sınırlılıkları, sonuçları sınırlayan yapılandırılmamış görüşmelere ek olarak, bazı değişkenlerin gözlemlenmesi açısından çalışmanın kesitsel doğasına bağlanmıştır. Bulguların Ürdün KOBİ'leriyle sınırlı olduğu seçilen kapsamın ötesinde genelleştirilmesine de dikkat edilmelidir. Çalışma, Ürdün KOBİ pazarındaki bir boşluğu doldurmaya çalıştı.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with SMEs, the purpose of the study is to measure the relationship between internationalization and the growth performance of SMEs located in the Kingdom of Jordan, particularly in the King Abdullah II Industrial Estate, by identifying the most significant independent variables that are related to the internationalization of an enterprise. The data for the analysis conducted in this research were collected from 80 SMEs in the King Abdullah II Industrial Estate. The study used Pearson correlation analysis to examine the relationship between all independent variables and the internationalization and growth performance relationship of SMEs. The study showed that in order to internationalize, enterprises need to concentrate on the variables of size, age, technology, and planning activities. Also, it showed a positive relationship between internationalization and the growth performance of SMEs. The research limitations were connected to the study's cross-sectional nature, in regard to observing some of the variables in addition to the unstructured interviews that limited the results. It is important to be cautious to generalize the findings beyond the scope chosen, in which the findings were limited to Jordanian SMEs. The study tried to fill a gap in the Jordanian SMEs market.